M61
Fot. ESA/Hubble & NASA, ESO, J. Lee and the PHANGS-HST Team

Hubble uchwycił galaktykę spiralną M61

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako M61, znajdującą się w gromadzie w Pannie.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, obraz zdominowany jest przez świetliste centrum galaktyki M61, otoczone przez kręte ramiona spiralne przeplatane ciemnymi wąsami pyłu. Oprócz typowych jasnych pasm gwiazd, ramiona spiralne tego kosmicznego obiektu są usiane rubinowo-czerwonymi plamami światła. Te świecące regiony, które są charakterystycznymi oznakami niedawnego formowania się gwiazd i doprowadziły do sklasyfikowania przez badaczy, M61 jako galaktyki gwiazdotwórczej.

Fot. ESA/Hubble & NASA, ESO, J. Lee and the PHANGS-HST Team

Chociaż mieniąca się spirala tej galaktyki tworzy niezwykły widok, jedna z najbardziej interesujących cech M61, jak wskazują astronomowie, czai się niewidoczna w centrum tego obrazu. W sercu obiektu znajdują się rozległe obszary formowania się gwiazd i supermasywna czarna dziura, która jest ponad pięć milionów razy masywniejsza od Słońca.

M61 jest położona w szczególny sposób stosunku do Ziemi, przez co możliwa jest obserwacja pełnego jej dysku, co czyni ją popularnym obiektem obrazowania dla astronomów, mimo że znajduje się ona ponad 52 miliony lat świetlnych od Ziemi, w gromadzie w Pannie. To konkretne zdjęcie astronomiczne zawiera dane nie tylko z Teleskopu Hubble’a, ale także z kamery FOcal Reducer and Spectrograph 2 na Bardzo Dużym Teleskopie Europejskiego Obserwatorium Południowego, które razem ukazują M61 w niespotykanych dotąd szczegółach.

To niezwykłe zdjęcie jest jednym z wielu przykładów pracy zespołowej teleskopów – naukowcy często łączą dane z wielu urządzeń naziemnych i kosmicznych, aby dowiedzieć się więcej o Wszechświecie.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się