
Hubble uchwycił galaktykę spiralną NGC 4621
Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę eliptyczną oznaczoną jako NGC 4621, znajdującą się w gwiazdozbiorze Panny.
Jak tłumaczą astronomowie z NASA, uchwycony na obrazie przez Teleskop Hubble’a świetlisty obiekt, to galaktyka NGC 4621, lepiej znana jako Messier 59. Jak wskazuje ten ostatni przydomek, galaktyka ta znajduje się w słynnym katalogu obiektów głębokiego nieba sporządzonym przez francuskiego łowcę komet Charlesa Messiera w XVIII wieku. Jednak to niemieckiemu astronomowi Johannowi Gottfriedowi Koehlerowi przypisuje się odkrycie galaktyki zaledwie kilka dni przed tym, jak Messier dodał ją do swojej kolekcji w 1779 roku.

Współczesne obserwacje pokazują, że Messier 59 jest galaktyką eliptyczną, jednym z trzech głównych typów galaktyk, obok galaktyk spiralnych i nieregularnych. Galaktyki eliptyczne są zwykle najbardziej rozwiniętymi z trzech typów galaktyk, pełnymi starych, czerwonych gwiazd i wykazującymi niewielką lub żadną formację nowych gwiazd. NGC 4621 jednak zdaniem badaczy nieco przełamuje ten trend – galaktyka wykazuje oznaki formowania się gwiazd, z kilkoma nowo narodzonymi gwiazdami przebywającymi w dysku w pobliżu jądra.
NGC 4621, znajdująca się w gromadzie 2 tysięcy galaktyk w gwiazdozbiorze Panny, oddalona jest od Ziemi o około 50 milionów lat świetlnych. Zdjęcie zostało wykonane przez zaawansowaną niezwykle czułą kamerę Hubble Space Telescope’s Advanced Camera for Surveys.
Panna (łac. Virgo) jest gwiazdozbiorem zodiakalnym, który był już znany w starożytności. Rozciąga się po obu stronach równika niebieskiego, między Lwem i Wagą. Jest to największy gwiazdozbiór zodiakalny i drugi co do wielkości gwiazdozbiór na niebie (mniejszy tylko od Hydry). W Polsce jest widoczny wiosną. Liczba gwiazd możliwych do zobaczenia w nim gołym okiem wynosi około 95. W gwiazdozbiorze Panny znajduje się najwięcej galaktyk na całym niebie.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś