Hubble uchwycił gromadę galaktyk NGC 2002
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali otwartą gromadę galaktyk NGC 2002. Badania pozwoliły lepiej poznać właściwości struktury.
Jak tłumaczą naukowcy z NASA, to połyskująca grupa gwiazd dominuje w centrum zdjęcia, przedstawiającego NGC 2002 – otwartą gromadę gwiazd znajdującą się około 160 tysięcy lat świetlnych od Ziemi w Wielkim Obłoku Magellana – galaktyce satelitarnej naszej Drogi Mlecznej zawierającej liczne regiony gwiazdotwórcze. NGC 2002 ma średnicę około 30 lat świetlnych i jest stosunkowo młodą gromadą liczącą 18 milionów lat.
Duży i Mały Obłok Magellana (LMC, SMC) są bogate w młode gromady gwiazd, co czyni je idealnymi obszarami do badania powstawania i ewolucji gwiazd. W rzeczywistości, jak tłumaczą astronomowie LMC i SMC są jedynymi systemami, które zawierają gromady gwiazd na wszystkich etapach ewolucji, a jednocześnie znajdują się na tyle blisko Ziemi, że są w pełni rozdzielone, co oznacza, że poszczególne gwiazdy mogą być widoczne i możliwe jest ich zbadanie.
NGC 2002 jest bardziej kulista niż typowa gromada otwarta, która jest typem gromady gwiazd o niskiej gęstości gwiazdowej i nieregularnym kształcie ze względu na słabe wzajemne przyciąganie grawitacyjne obiektów znajdujących się wewnątrz. Pojedyncze gwiazdy w gromadzie otwartej można zwykle obserwować, podczas gdy w gromadzie kulistej – innym głównym typie gromady – są często zbyt gęste, aby można je było dostrzec nawet za pomocą potężnych teleskopów. Naukowcy wykorzystali wysoką rozdzielczość i czułość Hubble’a w rozróżnianiu poszczególnych gwiazd do zbadania NGC 2002.
NGC 2002 zawiera około 1 100 gwiazd. Te bardziej masywne w gromadzie mają tendencję do zapadania się w kierunku centrum, podczas gdy lżejsze oddalają się od centrum w miarę ewolucji gromady. W centrum gromady widocznych jest pięć czerwonych supergigantów, które są fizycznie masywnymi, ale chłodniejszymi gwiazdami spalającymi hel po wyczerpaniu paliwa wodorowego.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś