NGC 2002
Fot. NASA, ESA and G. Gilmore (University of Cambridge)

Hubble uchwycił gromadę galaktyk NGC 2002

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali otwartą gromadę galaktyk NGC 2002. Badania pozwoliły lepiej poznać właściwości struktury.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, to połyskująca grupa gwiazd dominuje w centrum zdjęcia, przedstawiającego NGC 2002 – otwartą gromadę gwiazd znajdującą się około 160 tysięcy lat świetlnych od Ziemi w Wielkim Obłoku Magellana – galaktyce satelitarnej naszej Drogi Mlecznej zawierającej liczne regiony gwiazdotwórcze. NGC 2002 ma średnicę około 30 lat świetlnych i jest stosunkowo młodą gromadą liczącą 18 milionów lat.

Fot. NASA, ESA and G. Gilmore (University of Cambridge)

Duży i Mały Obłok Magellana (LMC, SMC) są bogate w młode gromady gwiazd, co czyni je idealnymi obszarami do badania powstawania i ewolucji gwiazd. W rzeczywistości, jak tłumaczą astronomowie LMC i SMC są jedynymi systemami, które zawierają gromady gwiazd na wszystkich etapach ewolucji, a jednocześnie znajdują się na tyle blisko Ziemi, że są w pełni rozdzielone, co oznacza, że poszczególne gwiazdy mogą być widoczne i możliwe jest ich zbadanie.

NGC 2002 jest bardziej kulista niż typowa gromada otwarta, która jest typem gromady gwiazd o niskiej gęstości gwiazdowej i nieregularnym kształcie ze względu na słabe wzajemne przyciąganie grawitacyjne obiektów znajdujących się wewnątrz. Pojedyncze gwiazdy w gromadzie otwartej można zwykle obserwować, podczas gdy w gromadzie kulistej – innym głównym typie gromady – są często zbyt gęste, aby można je było dostrzec nawet za pomocą potężnych teleskopów. Naukowcy wykorzystali wysoką rozdzielczość i czułość Hubble’a w rozróżnianiu poszczególnych gwiazd do zbadania NGC 2002.

NGC 2002 zawiera około 1 100 gwiazd. Te bardziej masywne w gromadzie mają tendencję do zapadania się w kierunku centrum, podczas gdy lżejsze oddalają się od centrum w miarę ewolucji gromady. W centrum gromady widocznych jest pięć czerwonych supergigantów, które są fizycznie masywnymi, ale chłodniejszymi gwiazdami spalającymi hel po wyczerpaniu paliwa wodorowego.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się