IC 3430
Fot. ESA/Hubble & NASA, M. Sun

Hubble uchwycił małą galaktykę IC 3430

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili małą galaktykę karłowatą IC 3430, która znajduje się w gwiazdozbiorze Panny.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a ukazuje subtelny blask galaktyki o nazwie IC 3430, znajdującej się 45 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Panny. Ta karłowata galaktyka eliptyczna jest częścią gromady w Pannie, obszernego zbioru galaktyk obejmującego zarówno duże jak i mniejsze zbiory gwiazd, z których wiele jest bardzo podobnych do tej galaktyki karłowatej.

Fot. ESA/Hubble & NASA, M. Sun

Podobnie jak jej więksi eliptyczni kuzyni, IC 3430 ma zdaniem badaczy gładki, owalny kształt pozbawiony jakichkolwiek rozpoznawalnych cech, takich jak ramiona czy pręty i brakuje jej dużej ilości gazu potrzebnego do dalszego formowania nowych gwiazd. Co ciekawe, IC 3430, jak wskazują astronomowie, posiada jądro złożone z gorących, masywnych niebieskich gwiazd – co jest rzadkością w galaktykach eliptycznych – co wskazuje na niedawną aktywność gwiazdotwórczą. Naukowcy uważają, że ciśnienie galaktyki przebijającej się przez gaz w gromadzie w Pannie spowodowało zapłon gazu znajdującego się w jądrze IC 3430, tworząc nowe gwiazdy.

Galaktyki karłowate to, jak tłumaczą astronomowie, tak naprawdę galaktyki z mniejszą liczbą gwiazd, zwykle mniejszą niż miliard, ale to często wystarcza, aby odtworzyć w miniaturze te same formy, co większe tego typu struktury. Istnieją karłowate galaktyki eliptyczne, takie jak IC 3430, karłowate galaktyki nieregularne, karłowate galaktyki sferoidalne, a nawet karłowate galaktyki spiralne, które przypominają swoje większe odpowiedniki.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się