IC 2631
Fot. NASA, ESA, T. Megeath (University of Toledo), and K. Stapelfeldt (Jet Propulsion Laboratory)

Hubble uchwycił protogwiazdę w mgławicy IC 2631

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili protogwiazdę w mgławicy refleksyjnej IC 2631, znajdującej się w gwiazdozbiorze Kameleona.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, gwiazdy rodzą się z obłoków gazu i pyłu, które zapadają się pod wpływem własnego przyciągania grawitacyjnego. W miarę zapadania się obłoku tworzy się gęste, gorące jądro, które zaczyna gromadzić pył i gaz, tworząc obiekt zwany „protogwiazdą”.

Fot. NASA, ESA, T. Megeath (University of Toledo), and K. Stapelfeldt (Jet Propulsion Laboratory)

To nowe zdjęcie Hubble’a w podczerwieni przedstawia protogwiazdę oznaczoną jako J1672835.29-763111.64 w mgławicy refleksyjnej IC 2631, będącej częścią regionu gwiazdotwórczego Kameleon w południowym gwiazdozbiorze Kameleona. Jak wskazują badacze, protogwiazdy świecą dzięki energii cieplnej uwalnianej przez kurczące się wokół nich obłoki oraz gromadzeniu się materiału z pobliskiego gazu i pyłu. W końcu gromadzi się wystarczająca ilość materiału, a jądro protogwiazdy staje się wystarczająco gorące i gęste, aby rozpocząć fuzję jądrową, a transformacja w gwiazdę jest zakończona. Pozostały gaz i pył mogą stać się planetami, asteroidami, kometami lub pozostać w postaci pyłu i utworzyć swój własny układ planetarny.

Ten obraz jest częścią przeglądu Teleskopu Hubble’a, którego celem jest przyjrzenie się 312 protogwiazdom w obłokach molekularnych, zidentyfikowanym wcześniej przez obserwatoria podczerwone Spitzer i Herschel. Obiekty te, jak wskazują astronomowie, są widoczne głównie w świetle podczerwonym, ponieważ emitują dużo energii cieplnej, a ich światło widzialne jest przesłonięte przez otaczający pył. Zaawansowane możliwości Hubble’a w zakresie podczerwieni pozwoliły lepiej dostrzec protogwiazdy i zbadać ich strukturę, w tym nagromadzony gaz i pył oraz słabe obiekty towarzyszące.

Fot. NASA, ESA, T. Megeath (University of Toledo), K. Stapelfeldt (Jet Propulsion Laboratory), and ESO

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się