Hubble zobrazował parę galaktyk IC 4271
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleksopu Hubble’a uchwycili parę galaktyk spiralnych IC 4271, w której jedna znajduje się przed drugą.
Jak tłumaczą naukowcy z NASA, nowy obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, przedstawia parę galaktyk spiralnych IC 4271, znaną również jako Arp 40. Obiekty są oddalone od Ziemi o około 800 milionów lat świetlnych. Mniejsza struktura jest nałożona na większą, która jest typem galaktyki aktywnej zwanej galaktyką Seyferta.
Nazwa galaktyk Seyferta pochodzi od astronoma Carla K. Seyferta, który w 1943 roku opublikował artykuł na temat galaktyk spiralnych z bardzo jasnymi liniami emisyjnymi. Dziś badacze wiedzą, że około 10 proc. wszystkich galaktyk może być galaktykami Seyferta. Należą one do klasy „galaktyk aktywnych” – obiektów, w których centrach znajdują się supermasywne czarne dziury, gromadzące materię uwalniającą ogromne ilości promieniowania. Aktywne jądra galaktyk Seyferta są najjaśniejsze, gdy są obserwowane w świetle spoza zakresu widzialnego. Większa galaktyka w tej parze jest galaktyką Seyferta typu II, co oznacza, że jest bardzo jasnym źródłem światła podczerwonego i widzialnego.
Nowy obraz wykorzystuje dane zebrane podczas obserwacji Hubble’a mających na celu zbadanie roli pyłu w kształtowaniu rozkładów energii niskomasywnych galaktyk dyskowych. Obserwacje teleskopu obejmowały sześć par galaktyk, w których jedna znajdowała się przed drugą. Szeroki zakres światła, na który czuła jest kamera Hubble’a Wide Field Camera 3, wraz z jej rozdzielczością, pozwolił naukowcom na szczegółowe zmapowanie dysku pyłowego galaktyki pierwszego planu w świetle ultrafioletowym, widzialnym i podczerwonym. Ponieważ IC 4271 jest galaktyką Seyferta typu II, obraz jest zdominowany przez światło widzialne i podczerwone. Kolory na tym zdjęciu to przede wszystkim światło widzialne, podczas gdy fioletowy reprezentuje światło ultrafioletowe, a czerwony reprezentuje światło bliskiej podczerwieni.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś