IC 1727 – galaktyka na kursie kolizyjnym z innym obiektem
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę spiralną oznaczoną jako IC 1727, znajdującą się w gwiazdozbiorze Trójkąta.
Jak podkreślają naukowcy z NASA, grawitacja rządzi ruchami kosmosu – przyciąga grupy galaktyk do siebie, tworząc małe zbiory i bardziej masywne gromady galaktyk, a także zbliża do siebie pary obiektów, tak blisko, że zaczynają się przyciągać. Ten ostatni scenariusz może mieć szczególne konsekwencje, a członkowie oddziałujących par galaktyk często są zniekształcani, rozrywani lub przyciągani do zderzania się ze sobą, porzucając swoją dawną strukturę i łączą się w jedno nagromadzenie gazu, pyłu i gwiazd.
IC 1727, zobrazowana na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, oddziałuje ze swoją bliską galaktyczną sąsiadką, NGC 672 (która nie została uchwycona na obrazie). Interakcje tej pary wywołały osobliwe i intrygujące zjawiska w obu obiektach – najbardziej zauważalne w IC 1727. Struktura galaktyki jest wyraźnie skręcona i asymetryczna, a jej jasne jądro zostało przeciągnięte poza centrum.
W takich galaktykach astronomowie często obserwują oznaki intensywnego formowania się gwiazd (w postaci epizodycznych rozbłysków znanych jako wybuchy gwiazd) i nowo powstałych gromad gwiazd. Badacze zakładają, że są one spowodowane wzbudzeniem grawitacyjnym, redystrybucją i zagęszczaniem gazu i pyłu. Naukowcy przeanalizowali formowanie się gwiazd w IC 1727 i NGC 672 i odkryli coś interesującego – obserwacje pokazują, że jednoczesne wybuchy formowania się gwiazd miały miejsce w obu galaktykach około 20-30 i 450-750 milionów lat temu. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem tego zjawiska jest to, że galaktyki te są w rzeczywistości oddziałującą parą, zbliżającą się do siebie od czasu do czasu przez co wzmacniają w swoich wnętrzach ruch gazu i pyłu, gdy przechodzą w pobliżu.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś