IC 1954
Fot. ESA/Hubble & NASA, D. Thilker, J. Lee and the PHANGS-HST Team

IC 1954 – majestatyczna galaktyka spiralna

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną IC 1954, znajdującą się w gwiazdozbiorze Zegara.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, nowe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę spiralną IC 1954, znajdującą się 45 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Zegara. Jej jądro zawiera świecącą poprzeczkę, majestatycznie wirujące ramiona spiralne i obłoki ciemnego pyłu. Liczne świecące różowe plamy w dysku galaktyki to obszary H-alfa, które oferują astronomom widok na mgławice gwiazdotwórcze, które są głównymi emiterami czerwonego światła H-alfa.

IC 1954
Fot. ESA/Hubble & NASA, D. Thilker, J. Lee and the PHANGS-HST Team

Niektórzy badacze teoretyzują, że „pas” galaktyki jest w rzeczywistości energetycznym regionem gwiazdotwórczym, który po prostu znajduje się powyżej centrum galaktyki.

Dane przedstawione na tym zdjęciu, jak tłumaczą astronomowie, pochodzą z programu, w ramach którego współpracuje wiele obserwatoriów: Hubble’a, podczerwonego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i naziemnego radioteleskopu Atacama Large Millimeter/submillimeter Array. Badając IC 1954 i ponad 50 innych pobliskich galaktyk w świetle radiowym, podczerwonym, optycznym i ultrafioletowym, naukowcy chcą w pełni prześledzić i zrekonstruować drogę materii przez gwiazdy, mapując gaz i pył międzygwiazdowy w każdej galaktyce.

Możliwości obserwacyjne Teleskopu Hubble’a są ważną częścią tego przeglądu, może on, jak podkreślają naukowcy, uchwycić młodsze gwiazdy i gromady gwiazd, gdy są one najjaśniejsze w ultrafiolecie i długościach fal optycznych, a jego filtr H-alfa skutecznie śledzi emisję z mgławic. Zebrany zbiór danych będzie skarbnicą badań nad ewolucją gwiazd w galaktykach, na których Webb będzie mógł się oprzeć, kontynuując swoją pracę naukową w przyszłości.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się