IC 2431
Fot. ESA/Hubble & NASA, W. Keel, Dark Energy Survey

IC 2431 – wirujące połączenie trzech galaktyk

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zaobserwowali IC 2431 – łączące się trzy galaktyki, znajdujące się w gwiazdozbiorze Raka.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, masa pyłu i jasne wiry gwiazd na tym zdjęciu uchwyconym przez Hubble’a to odległa fuzja galaktyk IC 2431, która znajduje się 681 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Raka.

Fot. ESA/Hubble & NASA, W. Keel, Dark Energy Survey

Kosmiczny Teleskop Hubble’a zobrazował coś, co zdaniem badaczy, wydaje się być potrójnym połączeniem galaktyk w toku, a także burzliwą mieszanką formowania się gwiazd i zniekształceń pływowych spowodowanych interakcjami grawitacyjnymi tego niezwykłego wirującego galaktycznego trio. Gęsty obłok pyłu przesłania środek tego zdjęcia – choć jak wskazują astronomowie światło z galaktyki tła przebija jego zewnętrzne krawędzie.

Ten nowy obraz pochodzi z serii obserwacji Hubble’a badających dziwne i niezwykłe galaktyki znalezione w ramach projektu naukowego przeznaczonego dla astronomów amatorów – Galaxy Zoo. Korzystając z niezwykle szczegółowej kamery teleskopu Advanced Camera for Surveys, astronomowie przyjrzeli się bliżej niektórym z bardziej niezwykłych galaktyk zidentyfikowanych przez badaczy-ochotników.

Pierwszy projekt Galaxy Zoo był największym spisem galaktyk, jaki kiedykolwiek przeprowadzono i obejmował w swoim szczycie udział ponad 100 tysięcy wolontariuszy w celu sklasyfikowania 900 tysięcy niezbadanych dotąd galaktyk. Dzięki zaangażowaniu astronomów-amatorów, projekt osiągnął to, co byłoby latami pracy dla profesjonalnego naukowca w zaledwie 175 dni i doprowadził do ciągłego planowania i wprowadzania podobnych obywatelskich projektów astronomicznych.

Późniejsze projekty Galaxy Zoo obejmowały największe w historii badania fuzji galaktyk i pływowych galaktyk karłowatych, a także odkrycie zupełnie nowych typów zwartych galaktyk gwiazdotwórczych.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się