IC 4653
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Bellini et al.

IC 4653 – galaktyka w gwiazdozbiorze Ołtarza

Naukowcy za pomocą kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę oznaczoną jako IC 4653, znajdującą się w gwiazdozbiorze Ołtarza.

Jak tłumaczą astronomowie z NASA, obraz wykonany za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia IC 4653, galaktykę znajdującą się nieco ponad 80 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego. Jak podkreślają badacze, może się to wydawać znaczną odległością, ale w skali kosmicznej to niewiele. Przy takich odległościach typy i struktury obiektów, które są obserwowane przez astronomów, są podobne do tych w naszej gwiezdnej okolicy.

IC 4653
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Bellini et al.

Wirujące ramiona galaktyki IC 4653 opowiadają naukowcom historię tego, co dzieje się w jej wnętrzu. Jasne niebieskie punkty oznaczają miejsca aktywnego formowania się gwiazd. Badanie struktur innych galaktyk jest kluczowym sposobem na poznanie struktury naszej własnej, biorąc pod uwagę, że ludzie nie mogą opuścić Drogi Mlecznej, aby spojrzeć wstecz i zobaczyć, jak wygląda ona z zewnątrz w swoich początkach. Pomaga to porównać przeprowadzone obserwacje naszej rodzimej galaktyki z obserwacjami pobliskich struktur tego typu, które są możliwe do uchwycenia w całości.

Ołtarz (łac. Ara) jest słabo widocznym, 63. co do wielkości na niebie, gwiazdozbiorem nieba południowego i leżącym w obrębie Drogi Mlecznej, na południe od Skorpiona. Był on znany już w starożytności i pierwotnie określany był jako Stół Ofiarny. W Polsce konstelacja jest niewidoczna. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 30. Najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Ołtarza jest Beta Arae, która jest pomarańczowym olbrzymem typu K odległym od Układu Słonecznego o około 603 lata świetlne.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się