IC 4710 – karłowata galaktyka nieregularna
Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili karłowatą galaktykę nieregularną oznaczoną jako IC 4710, znajdującą się w gwiazdozbiorze Pawia.
Jak tłumaczą astronomowie z NASA, zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a przedstawia, odkrytą w 1900 roku przez astronoma DeLisle’a, karłowatą galaktykę nieregularną IC 4710. Jest ona ruchliwą chmurą gwiazd, z jasnymi kieszeniami – które oznaczają, że trwa w nich intensywne formowanie się nowych obiektów gwiazdowych – rozrzuconymi wokół jej krawędzi.
IC 4710 jest, jak wskazują badacze, karłowatą galaktyką nieregularną. Obiekty tego typu są nieregularne i chaotyczne w wyglądzie, pozbawione centralnych wybrzuszeń i ramion spiralnych – wyraźnie różnią się od galaktyk spiralnych i eliptycznych. Astronomowie uważają, że galaktyki nieregularne mogły kiedyś być galaktykami spiralnymi lub eliptycznymi, ale z czasem zostały zniekształcone przez zewnętrzne siły grawitacyjne podczas interakcji lub łączenia się z innymi galaktykami. Są one szczególnie ważne dla ogólnego zrozumienia przez naukowców ewolucji galaktyk, ponieważ uważają, że są one podobne do pierwszych struktur tego typu, które uformowały się we Wszechświecie.
IC 4710 znajduje się w odległości około 25 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w południowym gwiazdozbiorze Pawia (Pavo). Konstelacja ta zawiera również trzecią najjaśniejszą gromadę kulistą na niebie, NGC 6752, galaktykę spiralną NGC 6744 oraz sześć znanych układów planetarnych (w tym HD 181433, w którym znajduje się super-Ziemia). Dane wykorzystane do stworzenia tego obrazu zostały zebrane przez niezwykle czułą kamerę Advanced Camera for Surveys (ACS) na Kosmicznym Teleskopie Hubble’a.
Paw (łac. Pavo) to gwiazdozbiór w większości składający się ze słabych gwiazd. Należy do grupy pięciu sąsiadujących ze sobą konstelacji wyobrażających ptaki – (Rajskiego Ptaka, Feniksa, Żurawia i Tukana). Liczba gwiazd widocznych w nim okiem wynosi około 45. Nie jest widoczny w Polskce.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś