IRAS 06076-2139
Fot. ESA/Hubble & NASA

IRAS 06076-2139 – dwie galaktyki wpływające na siebie

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali dwie galaktyki znajdujące się blisko siebie oznaczone jako IRAS 06076-2139, znajdujące się w gwiazdozbiorze Zająca.

Jak tłumaczą astronomowie z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia niezwykłą parę galaktyk IRAS 06076-2139, znajdującą się w gwiazdozbiorze Zająca. Instrumenty Hubble’a Wide Field Camera 3 (WFC3) i Advanced Camera for Surveys (ACS) obserwowały galaktykę z odległości około 500 milionów lat świetlnych.

IRAS 06076-2139
Fot. ESA/Hubble & NASA

Ten konkretny obiekt zdaniem badaczy, wyróżnia się z tym, że w rzeczywistości składa się z dwóch oddzielnych galaktyk pędzących obok siebie z prędkością około 2 milionów kilometrów na godzinę. Prędkość ta jest najprawdopodobniej zbyt duża, aby mogły się one połączyć i utworzyć jedną strukturę. Jednak ze względu na niewielką odległość, wynoszącą zaledwie około 20 tysięcy lat świetlnych, obiekty będą się wzajemnie zniekształcać pod wpływem siły grawitacji, gdy będą się mijać, zmieniając swoje struktury na wielką skalę.

Takie kosmiczne interakcje są częstym widokiem dla Teleskopu Hubble’a i od dawna stanowią pole badań dla astronomów. Intrygujące zachowanie oddziałujących galaktyk przybiera różne formy: galaktycznego kanibalizmu, wpływu na strukturę galaktyk, a nawet pełnych fuzji galaktyk. Sama Droga Mleczna ostatecznie padnie ofiarą tego ostatniego, łącząc się z Galaktyką Andromedy za około 4,5 miliarda lat. Jednak los naszej galaktyki nie powinien być niepokojący – chociaż tego typu obiekty są zamieszkane przez miliardy gwiazd, odległości między poszczególnymi z nich są tak duże, że prawie nie dojdzie do ich kolizji.

Zając (łac. Lepus) jest niewielkim, 51. co do wielkości gwiazdozbiorem na nocnym niebie. W Polsce jest widoczny Zimą. Liczba gwiazd widocznym w nim gołym okiem wynosi około 40.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się