Jak będzie wyglądało Centrum Pompidou po renowacji?
Paryskie muzeum sztuki nowoczesnej, Centrum Pompidou, będzie zamknięte dla zwiedzających na czas renowacji od 2025 do 2030 r.
Przedstawiono zwycięski projekt renowacji Centrum Pompidou w Paryżu. Muzeum sztuki nowoczesnej będzie zamknięte dla zwiedzających na pięć lat, od 2025 do 2030 r. Renowacja Centrum Pompidou, wybudowanego w latach 70. XX wieku, ma obejmować zarówno aspekt estetyczny, jak i techniczny – przystosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dostosowanie do wymogów bezpieczeństwa i norm środowiskowych. Część renowacji związana z estetyką budynku – zagospodarowanie przestrzeni miejsca, które stało się ikoną architektury nowoczesnej – powierzona została agencji Moreau Kusunoki i Frida Escobedo Studio.
Zwycięski projekt renowacji Centrum Pompidou oparty jest na czterech założeniach. Po pierwsze, zapewnienie większej ilości naturalnego światła i zamiana części ścian wewnętrznych i zewnętrznych na szklane. Po drugie, uproszczony układ sal, z przestrzeniami sprzyjającymi refleksji nad dziełami sztuki. Po trzecie, większa różnorodność form sztuki, prezentowanych w przestrzeniach muzealnych. Po czwarte, szacunek dla już istniejącego budynku, jego architektury, relacji publiczności z muzeum – projekt zakłada zagospodarowanie przestrzeni budynku, nie jego powiększenie.
Zgodnie z projektem z holu głównego Centrum Pompidou znikną schody ruchome naprzeciwko wejścia (pozostaną schody ruchome po bokach), pozwalając na uwolnienie przestrzeni w holu, który stanie się miejscem wydarzeń artystycznych, „organizowanych lub spontanicznych”, jak performance czy taniec. Zamontowane zostaną stopnie łączące parter i wyższe piętra tej części muzeum. Będą one przeznaczone do odpoczynku zwiedzających i dla publiczności wydarzeń artystycznych.
W części budynku wyznaczona zostanie nowa strefa, przeznaczona na warsztaty artystyczne dla dzieci oraz spotkania międzypokoleniowe i odpoczynek. Przestrzeń będzie modułowa, łatwa do modyfikacji przez pracowników i zwiedzających. W przeszklonej sali, z widokiem na miasto, znajdą się biblioteka dla dzieci i strefy przeznaczone na spotkania w grupach.
Na ostatnim, 7. piętrze Centrum Pompidou powstanie taras widokowy.
Projekt renowacji obejmuje również plac przed Centrum Pompidou, który ma być uwidoczniony jako kontynuacja centrum sztuki, dając miejsce na wyraz artystyczny kultury miejskiej (taniec, poezja, performance czy muzyka).
„Wszyscy są ogromnie przywiązani do budynku, który zaprojektowali Renzo Piano i Richard Rogers; bardzo istotne jest zatem zachowanie jego DNA. Szanując aktualną architekturę budynku, bez dodatkowych konstrukcji czy rozbudowy, Centrum Pompidou dokonało ekologicznego wyboru. Projekt bazuje na przekształceniu części przestrzeni w nowe miejsca z propozycjami wydarzeń kulturalnych i spotkań” – ocenił Laurent Le Bon, dyrektor Centrum Pompidou.
W czasie renowacji Centrum Pompidou dzieła z paryskiego muzeum prezentowane będą w muzeach w całej Francji, głównie w Regionie Centralnym.
Julia Mistewicz-Delanne z Paryża