
Jak klocki LEGO pomogą zbudować bazę na Księżycu
Naukowcy z ESA badają, w jaki sposób można zbudować przyszłą bazę z materiałów znajdujących się na powierzchni Księżyca. Zainspirowani klockami LEGO, wykorzystali pył z meteorytu do wydrukowania w 3D „kosmicznych kloców”, aby przetestować taką możliwość.
Jak podkreślają badacze, pomysł wydaje się prosty – zamiast zabierać materiały budowlane na Księżyc, astronauci mogliby wykorzystać to, co już tam się znajduje, aby zbudować bazę księżycową. Powierzchnia Księżyca pokryta jest warstwą skał i fragmentów minerałów znanych jako regolit księżycowy. Materiał ten mógłby zostać wykorzystany do produkcji kosmicznych cegieł – przypominających klocki LEGO. Jedynym problemem, zdaniem naukowców, byłoby to, że na Ziemi nie ma zbyt wiele regolitu księżycowego, z którym można by eksperymentować i sprawdzić tę teorię.

Naukowcy z ESA znaleźli rozwiązanie tego problemu – stworzyli własną wersję regolitu księżycowego, mieląc meteoryt sprzed 4,5 miliarda lat. Pył z kosmicznej skały stanowił podstawę mieszanki, która została następnie wykorzystana do wydrukowania w 3D kilku kosmicznych klocków w stylu LEGO.
Kosmiczne klocki ESA, jak twierdzą badacze, łączą się ze sobą w taki sam sposób, jak zwykłe LEGO, ale są nieco bardziej szorstkie i dostępne tylko w jednym kolorze – szarym. Gwiezdne klocki zapewniły inżynierom ESA elastyczność w budowaniu i testowaniu różnych struktur przy użyciu nowego materiału.
Zdaniem badaczy, niezwykłość elastycznego, modułowego materiału budowlanego, takiego jak LEGO, polega na tym, że sprzyja kreatywności, umożliwiając szybkie i proste wypróbowywanie pomysłów.
„Nikt nie zbudował konstrukcji na Księżycu, więc wspaniale było mieć elastyczność w wypróbowywaniu wszelkiego rodzaju projektów i technik budowania za pomocą naszych kosmicznych klocko-cegieł. Było to zarówno zabawne, jak i przydatne w naukowym zrozumieniu granic tych technik” – twierdzi Aidan Cowley z ESA.

Inicjatywa ta, jak podkreślają inżynierowie ma jeszcze jeden ważny cel, ma również zainspirować dzieci do odkrywania i poznawania kosmosu i zachęcić je do zbudowania własnych baz księżycowych z LEGO. Dla niektórych z nich może to być początek podróży, która pewnego dnia doprowadzi je do stania się inżynierami kosmicznymi.
„Nie jest tajemnicą, że prawdziwi naukowcy i inżynierowie czasami wypróbowują pomysły za pomocą klocków LEGO. Kosmiczne klocki ESA to świetny sposób na zainspirowanie młodych ludzi i pokazanie im, jak zabawa i siła wyobraźni odgrywają ważną rolę również w nauce o kosmosie” – podkreśla Emmet Fletcher z ESA.
Kosmiczne klocki ESA są prezentowane na wystawie w wybranych sklepach LEGO od 20 czerwca do 20 września, pomagając zainspirować następne pokolenie inżynierów kosmicznych [LINK].
Emil Gołoś