wysiłek fizyczny

Jak regularny wysiłek fizyczny wpływa na naszą psychikę?

Z najnowszych, niepublikowanych jeszcze badań z Chin wynika, że wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko zaburzeń lękowych, depresji oraz demencji. Eksperci podkreślają, że regularne ćwiczenia są równie skuteczne jak leki.

W wypowiedzi dla CNN jeden z autorów badania, prof. Jia-Yi Wu ze szpitala Huashan Uniwersytetu Fudan w Szanghaju, potwierdził, że wysiłek fizyczny ma znaczny wpływ na stan mózgu oraz związane z nim choroby, zarówno takie jak depresja i zaburzenia lękowe, jak i demencja. Według prof. Jia-Yi Wu wysiłek nie musi być intensywny; ważne, żeby był regularny, wtedy daje najlepsze efekty.

Potwierdza to prof. Scott Russo, dyrektor Brain and Body Research Center w Nowym Jorku. Zaznaczył, że to kolejne badanie potwierdzające to, jak duży wpływ na zdrowie psychiczne i na mózg ma wysiłek fizyczny. Wyjaśnił, że wskazują na to wszelkiego rodzaju badania – zarówno obserwacje, jak i te wykazujące związek przyczynowo-skutkowy. Powołuje się on na badanie opublikowane w ostatnich latach, z których wynika, że w przypadku depresji ćwiczenia są równie skuteczne jak leki. Zwraca jednak uwagę, że im bardziej intensywny jest wysiłek fizyczny, tym lepiej dla zdrowia.

Amerykański specjalista wyjaśnia, dlaczego wysiłek fizyczny ma tak duży wpływ na zdrowie psychiczne i umysłowe. Jego zdaniem nie ma jednej odmiany depresji i może mieć ona różne przyczyny. Część badaczy sugeruje, że 25-30 proc. jej przypadków może mieć podłoże immunometaboliczne, związane z nasilonym stanem zapalnym w organizmie oraz zaburzeniami metabolicznymi. Wysiłek fizyczny może ten metabolizm zmienić, jako też zmniejszyć stan zapalny, dlatego ćwiczenia w tym typie depresji mogą być szczególnie przydatne.

Prof. Russo sugeruje, by wykorzystać wszelkie urządzenie elektroniczne monitorujące wysiłek, choćby krokomierz w smartfonie. Badania pokazują, że rejestrowanie i sumowanie naszego wysiłku motywuje do regularnych i bardziej intensywnych ćwiczeń, z pożytkiem dla naszego zdrowia.

Prof. Jia-Yi Wu twierdzi, że każdy wysiłek jest ważny, zarówno spacery, jak i praca w ogrodzie. Nie trzeba od razu intensywnie biegać, cokolwiek zrobimy – zaznacza – będzie korzystne dla zdrowia i poprawi samopoczucie.

Eksperci przeanalizowali stan zdrowia i aktywność fizyczną dużej grupy – ponad 73 tys. osób dorosłych, średnio w wieku 56 lat. Pełne wyniki badań chińskich specjalistów zostaną przedstawione podczas kongresu Amerykańskiej Akademii Neurologicznej (AAN), który odbędzie się od 5 do 9 kwietnia w San Diego.

Zbigniew Wojtasiński/PAP/RB

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się