
Jak smakuje miso wytworzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
Naukowcy z powodzeniem wyprodukowali miso, tradycyjną japońską przyprawę wytwarzaną przez fermentację gotowanej soi i soli, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Odkryli, że pachniało i smakowało podobnie do tego ziemskiego – tylko z nieco bardziej orzechowym, bardziej prażonym smakiem.
Astronomowie z Technical University of Denmark i Massachusetts Institute of Technology mają nadzieję, że badanie może pomóc rozszerzyć i wzbogacić dietę astronautów, poprawiając jakość życia w czasie długotrwałych misji kosmicznych. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie iScience
„Istnieją pewne cechy środowiska kosmicznego na niskiej orbicie okołoziemskiej – w szczególności mikrograwitacja i zwiększone promieniowanie – które mogą wpływać na sposób wzrostu i metabolizmu drobnoustrojów, a tym samym na sposób działania fermentacji. Chcieliśmy zbadać wpływ tych warunków” – mówi Joshua D. Evans z Technical University of Denmark.
Chcąc rozszerzyć opcje żywieniowe dostępne dla astronautów i lepiej zrozumieć ewolucję drobnoustrojów w kosmosie, naukowcy postanowili sprawdzić, czy fermentacja żywności jest możliwa w kosmosie, a jeśli tak, to jak będzie ona smakować w porównaniu z jej odpowiednikami na Ziemi.
Badacze wysłali mały pojemnik ze składnikami miso na ISS w marcu 2020 r., gdzie pozostał przez 30 dni, aby sfermentować przed powrotem na Ziemię. Dwie inne partie porównawcze zostały sfermentowane na Ziemi – jedna w Cambridge w stanie Massachusetts, a druga w Kopenhadze w Danii. Czujniki monitorowały środowisko fermentacji – temperaturę, wilgotność, ciśnienie i promieniowanie.
Kiedy miso zostało przewiezione na Ziemię, naukowcy przeanalizowali występujące w nim drobnoustroje, związki smakowe i właściwości sensoryczne. Okazało się, że sfermentowało ono z powodzeniem, ale istniały znaczące różnice w społecznościach bakterii w nim obecnych.
„Fermentacja na ISS pokazuje, w jaki sposób żywy system w skali mikrobiologicznej może się rozwijać dzięki różnorodności drobnoustrojów, podkreślając potencjał istnienia życia w kosmosie. Podczas gdy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest często postrzegana jako sterylne środowisko, nasze badania pokazują, że mikroby i życie inne niż ludzkie mają zdolność do przetrwania w kosmosie” – podkreśla Maggie Coblentz z Massachusetts Institute of Technology.
Badacze porównali również smak i zapach miso z ISS z ziemskim. Okazało się, że próbki zawierały w większości te same związki aromatyczne i podobne profile aminokwasowe. Naukowcy, którzy spróbowali miso, stwierdzili również, że wszystkie próbki smakowały dobrze, z podobnymi słonymi profilami umami. Zauważyli jednak, że miso z powstałe na Stacji Kosmicznej miało bardziej prażony, orzechowy smak.
„Łącząc mikrobiologię, chemię smaku, naukę sensoryczną może nam się udać poprawić komfort podczas podróży w przestrzeni kosmicznej. Może to poprawić samopoczucie i wydajność astronautów, zwłaszcza podczas przyszłych długoterminowych misji. Może to również zachęcić do nowych form ekspresji, rozszerzając i dywersyfikując jadłospis astronautów” – podsumowuje Joshua D. Evans
Emil Gołoś