
JO201 – „galaktyka meduza” w gwiazdozbiorze Wieloryba
Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili „galaktykę meduzę” oznaczoną jako JO201, znajdującą się w gwiazdozbiorze Wieloryba.
Jak twierdzą badacze z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się „galaktyka meduza” znana jako JO201. Gdy obiekty tego typu poruszają się w przestrzeni międzygalaktycznej, obecny w nich gaz jest powoli usuwany, tworząc smugi przypominające wąsy, oświetlane przez formujące się nowe gwiazdy. Te niebieskie „macki” są widoczne poniżej jądra galaktyki, nadając jej wygląd meduzy. JO201 jest oddalona o 617 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego i znajduje się w gwiazdozbiorze Wieloryba.

Wąsy „galaktyki meduzy” rozciągają się poza jasny dysk jej jądra. Obraz został uchwycony w ramach badań skupiających się na określaniu rozmiarów, mas i wieku gromad gwiazd formujących się wewnątrz wąsów tych szczególnych kosmicznych struktur. Astronomowie mają nadzieję, że pozwoli to na lepsze zrozumienie tego jak powstają te niezwykłe kosmiczne obiekty i tego jak w ich wąsach rodzą się nowe gwiazdy.
Zdjęcie zostało wykonane za pomocą niezwykle czułej kamery Wide Field Camera 3 (WFC3, na pokładzie Hubble’a. Ten niezwykły, wszechstronny instrument, który rejestruje obrazy w ultrafiolecie, podczerwieni i widzialnych długościach fal, odpowiada za niektóre z najbardziej spektakularnych obrazów Teleskopu.
Wieloryb (łac. Cetus) jest konstelacją nieba równikowego, jedna z rozleglejszych i czwartą pod względem wielkości. Był znany już w starożytności. W Polsce jest najlepiej widoczny od października do stycznia. Chociaż gwiazdozbiór jest ogromny, to jest w nim niewiele jasnych gwiazd. Najjaśniejszą z nich jest Beta Wieloryba – dość typowy olbrzym typu K, leżący w odległości 96 lat świetlnych od Ziemi, który jest 145 razy jaśniejszy od Słońca.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś