
Kim jest Alice WEIDEL – kandydatka AfD na kanclerza Niemiec
Alice Weidel to niemiecka prawicowa polityk i współprzewodnicząca AfD. Od 2017 r. z ramienia tego ugrupowania zasiada w Bundestagu. Jest pierwszym w historii kandydatem Alternatywy dla Niemiec na urząd kanclerza Republiki Federalnej Niemiec w wyborach federalnych. Kim jest Alice Weidel?
Czy AfD przejmie władzę w Niemczech?
Dnia 23 lutego 2025 r. w Niemczech odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne. Jak wskazują wszystkie sondaże publikowane w ostatnich tygodniach największe szanse na zwycięstwo w niemieckich wyborach federalnych ma centroprawicowa CDU/CSU, na czele które stoi Friedrich Merz – tuż za tą formacją plasuje się prawicowa, konserwatywno-narodowa AfD, a za nią znajdują się formacje tworzące obecną koalicję rządową w Niemczech: SPD, Zieloni i FDP. Warto tym samym wiedzieć kim jest Alice Weidel, liderka AfD, ugrupowania, któremu chociaż najpewniej nie uda się przejąć władzy w Niemczech w tym roku – z uwagi na brak zdolności koalicyjnych – ale ma wielki potencjał na dalszy rozwój i będzie języczkiem u wagi w Bundestagu następnej kadencji.
Z najnowszego badania instytutu Allensbach, przeprowadzonego na zlecenie Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), wynika, że CDU i CSU cieszą się największym poparciem – łącznie zdobyły 32 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się AfD z wynikiem 20 proc. Trzecią pozycję zajęła SPD, na którą zagłosowało 14,5 proc. respondentów. Kolejne miejsca przypadły Zielonym (12 proc.), Lewicy (7,5 proc.) oraz FDP i BSW, które uzyskały po 4,5 proc. głosów.
Tym samym jak widać AfD najprawdopodobniej nie przejmie władzy w Niemczech w lutym 2025. Sama Alice Weidel deklarowała jednak, iż realistycznie widzi AfD u władzy w Niemczech w 2029 r., czyli po jeszcze następnych wyborach parlamentarnych, jakie zgodnie z kalendarzem wyborczym mają odbyć się za cztery lata, jeśli nie dojdzie do rozpisania przedterminowych wyborów. Lider CDU Friedrich Merz w alarmistycznym tonie w ostatnich dniach ostrzegał, że jeśli establishmentowe niemieckie ugrupowania nie doprowadzą do zmiany polityki migracyjnej w Niemczech to w nieodległej przyszłości stery władzy w Niemczech obejmie Alternatywa dla Niemiec.
Kim jest Alice Weidel?
Alice Weidel urodziła się 6 lutego 1979 w mieście Gütersloh w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia w zachodnich Niemczech. Alice Weidel ma 46 lat. Jest absolwentką ekonomii i zarządzania na Uniwersytecie w Bayreuth. Z pierwszego kierunku w 2011 r. uzyskała doktorat. Przed wejściem do polityki Alice Weidel pracowała w sektorze finansowym – była zatrudniona w amerykańskim banku Goldman Sachs oraz firmie inwestycyjnej Allianz Global Investors. Przez 6 lat mieszkała też w Chinach, pracując wówczas w Banku Chin.
Alice Weidel przynależy do AfD od samego początku tego ugrupowania, gdyż dołączyła do niego jeszcze w 2013 r., czyli wtedy kiedy partia ta powstała. W lipcu 2015 r. została wybrana do zarządu federalnego tej partii. Następnie szybko pięła się po kolejnych szczeblach partyjnej hierarchii, zostając w 2017 r. jednym z dwóch głównych liderów AfD – funkcję tę dzieliła z Alexandrem Gaulandem.
W tym samym roku Alternatywa dla Niemiec we wrześniowych wyborach parlamentarnych zajęła trzecia miejsce, uzyskując 11,5 proc. głosów. Następnie Alice Weidel także z Alexandrem Gaulandem pełniła funkcję współprzewodniczącego klubu AfD w Bundestagu. Od września 2021 r. stanowisko to zajmuje wraz z Tino Chrupallą, z którym to też obecnie, od 2022 r. współprzewodniczy też całej partii. Wcześniej w latach 2020-2022 zajmowała także funkcję przewodniczącej AfD w Badenii-Wirtembergii. W grudniu 2024 roku została nominowana przez zarząd federalny AfD jako kandydatka na urząd kanclerza w wyborach federalnych w 2025 roku.
Program AfD: „Niemcy potrzebują remigracji”
Sama Alice Weidel identyfikuje się światopoglądowo jako konserwatywny liberał. Popiera przeprowadzoną na szeroką skalę politykę remigracji, która zakłada masowe deportacje wszystkich nielegalnych imigrantów, którzy nie przestrzegają prawa w Niemczech oraz nie integrują się z niemieckim społeczeństwem. Jednym z głównych celów Alice Weidel, jak i całej AfD, jest odwrócenie trendu masowej migracji do Niemiec, który rozpoczął się w 2015 r. wraz z kryzysem migracyjnym. Polityka remigracji w wydaniu AfD ma nie obejmować jednak cudzoziemców legalnie przebywających w Niemczech, a także Niemców o pochodzeniu migracyjnym.
Współprzewodnicząca AfD popiera zawieszenie prawa do azylu w Niemczech, gdyż stało się ono jednym z głównym źródeł umożliwiającym nielegalnym pozaeuropejskim imigrantom osiedlanie się nad Renem i Łabą. To właśnie tacy azylanci, w szczególności z Afganistanu i Syrii, najczęściej odpowiadają za ataki terrorystyczne w ostatnich latach w Niemczech. Imigranci pochodzący z krajów trzeciego świata nie cieszą sympatią przewodniczącej AfD nie tylko z uwagi na to, iż reprezentanci właśnie tych grup są nadreprezentowani w danych kryminalnych, ale także z tego powodu, iż sama Alice Weidel ma przykre doświadczenia z takimi przybyszami w swoich rodzinnych zachodnioniemieckich stronach.
Liderka AfD jest zwolenniczką homogenicznego państwa narodowego i za konieczne uznaje diametralną zmianę niemieckiej, jak i szerzej europejskiej, polityki migracyjnej, gdyż jak zauważa w innym wypadku Niemcom oraz całemu kontynentowi grozi zmiana populacji. W przekonaniu Alice Weidel „żadna ważna kwestia naszych czasów (…) nie może być oddzielona od kwestii migracji”. Polityk wskazywała także, że bez stosowanych na szeroką skalę repatriacji nie będzie możliwe rozwiązanie niemieckich problemów migracyjnych. Alice Weidel popiera zakazanie burek, nikabów, hidżabów i innych muzułmańskich kobiecy nakryć głowy.
Program AfD: niskie podatki i atom
Alice Weidel jest zwolenniczką klasycznego liberalizmu. Wzorem do naśladowania dla niej w zakresie polityki gospodarczej jest Margaret Thatcher, brytyjska premier z Partii Konserwatywnej w latach 1979–1990. Alice Weidel opowiada się za niskimi podatkami oraz zlikwidowaniem podatku od spadków. Przez większość swojej kariery politycznej uznawała, że Niemcy powinny zrezygnować z euro, ale od niedawna deklaruje, iż takie rozwiązanie byłoby w obecnych realiach niepraktyczne. W przypadku, gdyby nie byłaby możliwa reforma Unii Europejskiej w tym co Alice Weidel określa jako „demokratyczny kierunek”, polityk uważa, że Niemcy powinny rozważyć jako plan „B” opuszczenie UE.
Polityk wielokrotnie twierdziła, że na skutek błędnej polityki energetycznej Niemcy mają obecnie najwyższe ceny energii na świecie. W celu obniżenia opłat za prąd popiera ponowne uruchomienie elektrowni atomowych w Niemczech, a jeśli będzie to konieczne wybudowanie kolejnych reaktorów jądrowych. Alice Weidel podkreślała też, że atom to najbardziej przyjazne dla środowiska zeroemisyjne zielone źródło energii.
Program AfD: nowy reset niemiecko-rosyjski
Liderka Alternatywy dla Niemiec popiera unormowanie relacji niemiecko-rosyjskich. „Chcemy mieć bardzo dobre relacje z naszymi europejskimi sąsiadami. Ale chcemy też mieć bardzo dobre relacje z mocarstwami. Dotyczy to również Rosji” – mówiła Alice Weidel w rozmowie z gazetą „Bild”. Sprzeciwia się ona także udzielaniu dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz mówi „zdecydowane nie” dla planów wysyłania niemieckich żołnierzy na terytorium tego wciąż pochłoniętego wojną państwa. Jej zdaniem Niemcy powinny zostać państwem neutralnym względem tego konfliktu, nie uczestniczącym w żadnych misjach pokojowych. Polityk popiera także powrót zakupu węglowodorów z Federacji Rosyjskiej.
Oficjalnego poparcia kandydaturze Alice Weidel w wyścigu kanclerskim oraz AfD w przyspieszonych wyborach parlamentarnych w Niemczech 2025 udzielił amerykański miliarder i szef Departamentu Wydajności Rządu w drugiej administracji Donalda Trumpa Elon Musk. Właściciel SpaceX, Tesli i największego portalu społecznościowego na świecie „X” na samym przełomie 2024 i 2025 r. twierdziła, że jedyną partią mogącą ocalić Niemcy jest właśnie AfD. 10 stycznia 2025 r. miliarder odbył długą rozmowę z Alice Weidel, która została opublikowana na „X-ie”. Z kolei 26 stycznia Elon Musk za pomocą wideopołączenia pojawił się na wiecu AfD w Halle, który stanowił oficjalną inaugurację kampanii wyborczej tej partii w zaplanowanych na 23 lutego wyborach federalnych.
Alice Weidel – rodzina i życie osobiste
Alice Weidel jest lesbijką i żyje w związku partnerskim wraz ze swoją partnerką, którą jest pochodząca ze Sri Lanki szwajcarska producentka filmowa Saraha Bossard. Mieszkająca w Szwajcarii para wychowuje dwójkę dzieci, których matką jest jej partnerka. Pomimo życia w homoseksualnym związku Alice Weidel za normalny i podstawowy model rodziny uznaje związek w którym jest mężczyzna, kobieta i dzieci. Liderka AfD nie jest zainteresowana legalizacją homoseksualnych małżeństw. Ojciec Alice Weidel również jest działaczem Alternatywy dla Niemiec.
Dziadek Alice Weidel, Hans Weidel, był członkiem NSDAP, niemieckim żołnierzem oraz sędzią wojskowym mianowanym przez Adolfa Hitlera. Jej rodzina pochodzi z Górnego Śląska, a dokładnie z miasta Głubczyce, które przed 1946 r. nazywały się Leobschuetz. Jeszcze w 1945 r. wraz z ofensywną Armii Czerwonej Weidelowie uciekli na zachód, przenosząc się do majętnych krewnych z zachodnioniemieckiej Westfalii.
Alice Weidel jako swój cel, konieczny do spełnienia, jeśli AfD ma przejąć władzę w Niemczech, uznaje poszerzenie kręgu wyborców Alternatywy dla Niemiec o klasę średnią, niezdecydowanych wyborców, a także zachodnich Niemców. Chociaż współliderka Alternatywy dla Niemiec podkreślała wielokrotnie kluczowe znaczenie chrześcijańskiego dziedzictwa dla Niemiec, to sama deklaruje się jako agnostyczka.
Marcin Jarzębski