
Kim jest Karol NAWROCKI, nowy Prezydent Polski?
1 czerwca 2025 r., w drugiej turze wyborów prezydenckich Karol NAWROCKI, jeszcze pół roku wcześniej nieznany szerzej historyk, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, pokonał starego wyjadacza polityki, Rafała TRZASKOWSKIEGO. Kim jest Karol NAWROCKI, który obejmie 6 sierpnia 2025 r. najwyższy urząd w Polsce?
Kim jest Karol NAWROCKI?
Karol NAWROCKI urodził się 3 marca 1983 r. w Gdańsku w rodzinie Elżbiety i Ryszarda Nawrockich i wychowywał się w robotniczej dzielnicy Gdańska – na Siedlcach.
Ojciec Karola NAWROCKIEGO, Ryszard Nawrocki, urodzony w 1949 roku, był tokarzem. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Gdańsk w czasie aktywności zawodowej ojca przyszłego prezydenta RP stał się epicentrum wielkiego ruchu robotniczego, który przeszedł do historii pod nazwą „Solidarność” i zmienił bieg dziejów, torując Polsce drogę do wolności. Ryszard Nawrocki był świadkiem i uczestnikiem tych epokowych wydarzeń – strajków i manifestacji – jako członek NSZZ „Solidarność”.
Życie Karola NAWROCKIEGO rozpoczęło się w mieście naznaczonym wielką historią i w dobie pokojowej rewolucji obywatelskiej w bloku wschodnim. To właśnie w takiej atmosferze ukształtował się jego obraz świata. Później, już w dorosłym życiu, został historykiem z powołania, dokumentującym dzieje Gdańska i Pomorza w zmaganiu wobec totalitarnego reżimu PRL. Jak przyznał podczas ostatniej debaty solo w Końskich, ojciec Ryszard zaszczepił swoim dzieciom miłość do historii przez lekturę prozy Łysiaka. Mama Elżbieta wykonywała zawód introligatorki.
Do 1998 uczył się w Szkole Podstawowej nr 58 w Gdańsku, następnie rozpoczął naukę w IV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. W 2002 roku zdał egzamin maturalny. W 2003 r. ukończył, z tytułem specjalisty ds. zarządzania personelem, Policealne Studium Biznesu i Administracji w Gdańsku.
Karol NAWROCKI studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim. Tam uzyskał doktorat z nauk humanistycznych, ukończył studia podyplomowe International MBA in Strategy na Politechnice Gdańskiej.
Tytuł rozprawy doktorskiej Karola NAWROCKIEGO: „Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim 1976–1989”. Jako pierwszy historyk w Polsce gruntownie zbadał zjawisko przestępczości zorganizowanej w PRL w latach 80. Specjalizuje się także w tematach historii opozycji antykomunistycznej oraz historii sportu.
Lata studenckiej młodości Karola Nawrockiego przypadły na pierwszą dekadę XXI wieku – czas rekordowego bezrobocia, marazmu i exodusu na Zachód jako jedynej alternatywy życiowej dla młodych. Było to doświadczenie pokoleniowe, które naznaczyło generację Polaków urodzonych w latach 80.
Alumn projektu Departamentu Stanu USA International Visitor Leadership Program (IVLP) Członek Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej i Rady Biblioteki Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi i Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Życiorys Nawrockiego imponuje poziomem wykształcenia, a przede wszystkim publikacjami naukowymi.
Jest autorem lub współautorem licznych publikacji książkowych oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych.
Karol NAWROCKI życiorys zborny i wciąż świadomie do przodu
Karol NAWROCKI zajął się popularyzacją historii, w tym przywracania pamięci o polskich bohaterach narodowych wymazywanych z kart historii, bądź popadających w zapomnienie.
Poświęcił temu kilkanaście lat życia. Jest autorem wielu publikacji opowiadającej polską historię światu m.in. w „The Chicago Tribune” w USA, w „L’Opinion” we Francji, w Polsce zaś m.in. „Wszystko co Najważniejsze”. Był ekspertem programu historycznego TVP3 Gdańsk „W świetle prawdy” oraz „Wojna i Pamięć”.
Wspólnie z MSZ zainicjował oraz koordynował realizację międzynarodowego projektu wystawienniczego „Fighting and Suffering”, który w ponad 160 miejscach na całym świecie zaprezentował dzieje Polski i Polaków podczas II wojny światowej.
To dzięki Karolowi NAWROCKIEMU, świat coraz lepiej zna prawdę historyczną o Polsce,nie ma obawy, że się przejęzyczy przy „niemieckich obozach śmierci”.
Karol NAWROCKI szef najważniejszych instytucji polskiej pamięci historycznej: Muzeum II Wojny Światowej oraz Instytutu Pamięci Narodowej
Z Instytutem Pamięci Narodowej Karol NAWROCKI jest związany od 2009 r., kiedy to został pracownikiem gdańskiego oddziału IPN. W 2014 r. awansował na Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN – miał pod sobą prace zespołu naukowo-edukacyjnego na obszarze województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
W oddziale IPN w Gdańsku Karol NAWROCKI był szczególnie zainteresowany wzmacnianiem i propagowaniem wiedzy oraz pamięci dotyczącej żołnierzy wyklętych z tego województwa. Przewodniczył Koalicji na Rzecz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku, a także był jednym z inicjatorów nazwania jednej z ważniejszych tras oddanej do użytku w 2012 r. w Gdańsku – Aleją Żołnierzy Wyklętych. Karol NAWROCKI współorganizował też uroczysty pogrzeb państwowy Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.
Na kilka lat rozstał się z IPN w 2017 r., kiedy to wybrano go na dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Kierował tym muzeum do 2021 r. wzbogaciając je o kilkanaście nowych gablot i instalacji przedstawiający historię np. rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów, kaźni duchownych w obozach koncentracyjnych itp.
28 maja 2021 Sejm większością głosów wybrał Karola NAWROCKIEGO na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji do Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Taką samą decyzję podjął 23 lipca 2021 Senat – od tego momentu Karol NAWROCKI sprawuje urząd prezesa tej organizacji. Jeszcze tego samego dnia złożył ślubowanie przed Sejmem na prezesa IPN oraz przestał być dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Jako prezes IPN Karol NAWROCKI dużą wagę przykłada do upamiętniania polskich bohaterów, którzy wsławili się w walkach niepodległościowych, czy działalności antykomunistycznej. „Niezależnie od tego, jakie barwy polityczne przebierał nasz polski bohater narodowy, jesteśmy zobowiązani, aby dbać o jego pamięć. IPN w swojej misji nie rozpoznaje, nie zagłębia się w politykę, tylko czci polskich bohaterów”. „Na każdym kroku wśród bohaterów, o których pisze Instytut Pamięci Narodowej, są antykomunistyczni socjaliści, są narodowcy, są ludowcy, są państwowcy” – mówił w 2021 r. w rozmowie z TVN Karol NAWROCKI.
Karol NAWROCKI życiorys sprawdzony
Podczas procedury sprawdzającej otrzymał dostęp do informacji niejawnych, bo ustalono nieskazitelną osobowość Karola NAWROCKIEGO i uzyskał najwyższy stopień dostępu – do poziomu informacji ściśle tajnych.
Trzy razy przeszedł Karol NAWROCKI bardzo drobiazgową, wieloetapową procedurę sprawdzająca Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Sprawdzenia były powtarzane za każdym razem gdy Karol NAWROCKI wchodził na kolejne etapy kariery zawodowej związane z koniecznością dostępu do materiałów o coraz wyższej klauzuli tajności.
Poza najprostszym sprawdzeniem z dopuszczeniami do tajemnic państwowych, Karol NAWROCKI w związku z realizacjami zagranicznymi Instytutu Pamięci Narodowej uzyskał też najwyższe stopnie dopuszczenia do tajemnic państwowych, w tym klauzulowanych. Nie byłoby to możliwe przy wątpliwościach, czy to natury obyczajowej, finansowej, bądź niepokojących relacji z przeszłości bądź teraźniejszości.
ABW kilkakrotnie, pod różnymi rządami, sprawdziła bardzo dokładnie zasoby finansowe, mieszkania (w tym 28 m2 mieszkania zajmowanego przez człowieka spoza jego rodziny), wszelkie kontakty Karola NAWROCKIEGO z osobami niepożądanymi w obszarze bezpieczeństwa państwa.
Nie znaleziono żadnych przeciwskazań dla dopuszczenia go do najwyższego poziomu tajemnic państwowych. Karol NAWROCKI jest także dopuszczony do najwyższego stopnia tajemnic NATO.
Karol NAWROCKI na liście Kremla. Wróg państwowy pierwszej kategorii
Wyjątkowo aktywne działania podejmowane przez prezesa IPN Karola NAWROCKIEGO mające na celu dekomunizację polskiej przestrzeni publicznej spotkały się z oburzeniem Kremla. Życiorys Nawrockiego ten element wskazuje, łącząc z działaniami, które podejmował przez cały okres prezesury w IPN.
Na początku 2022 r., po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Karol NAWROCKI jako prezes IPN zwrócił się z apelem do władz samorządowych o usunięcie sowieckich obiektów propagandowych, reliktów komunistycznego zniewolenia obecnych w polskiej przestrzeni publicznej. Od tego czasu IPN współpracując z samorządowcami usunął 42 z 60 sowieckich obiektów propagandowych. „Pomniki ku chwale wyzwolicieli z Armii Czerwonej to pomniki kłamstwa i symbole systemu, którego duch jest widoczny w obecnych działaniach Rosji” – mówił Karol NAWROCKI.
Te działania spotkały się z wrogą reakcją Kremla. Karol NAWROCKI trafił na listę osób ściganych przez rosyjską prokuraturę. Grozi mu do 5 lat więzienia. Przewodniczący Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksander Bastrykin ostatnio poinformował o wzmożeniu działań karnych wobec osób usuwających obiekty sowieckiej propagandy z przestrzeni publicznej.
Aleksandr Bastrykin powiedział, że rozpoczęły się śledztwa w sprawie niszczenia pomników radzieckich za granicą. „Ważne jest, aby nasza reakcja była widoczna nie tylko dla Rosjan, ale także dla międzynarodowej publiczności” – deklarował przedstawiciel władz na Kremlu. Kreml bada obecnie 171 przypadki demontowania pomników, któete popełniono w 15 krajach europejskich, w szczególności na Łotwie, Litwie, w Estonii, na Ukrainie, w Polsce, Niemczech, Czechach, Grecji, Bułgarii i Rumunii.
„Już 253 cudzoziemców zostało oskarżonych zaocznie, z których większość to urzędnicy” – poinformował przewodniczący Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.
Karol NAWROCKI sportowiec i człowiek walki
W barwach RKS Stoczniowiec w 2004 wywalczył pierwsze miejsce w Strefowym Turnieju pięściarskim o Puchar Polski dla juniorów w wadze 91 kg. Następnie był kapitanem drużyny piłkarskiej Ex Siedlce Gdańsk.
Zajmował się resocjalizacją przestępców m. in. prowadząc zajęcia w zakładach karnych, a jako sportowiec spotykał osoby karane, np. na salach bokserskich.
Siła, odporność, opanowanie. Być może te elementy zaważyły, dlaczego właśnie Karol NAWROCKI został kandydatem na Prezydenta RP popartym przez największą partię opozycyjną. „Te wybory to nie jest żadna polityczna gra. To jest wojna dwóch systemów. Śmiertelnie niebezpieczna dla nas wszystkich. I na taką wojnę może pójść tylko ktoś silny i odważny, ktoś, kto się nie cofnie i nie ustąpi. Ktoś kto przyjął w życiu niejeden cios. I taki jest Nawrocki. Właśnie ktoś taki jak on” – przekonywali jego zwolennicy w ostatnich dniach przed wyborami, prezentując jego sylwetkę.
Karol NAWROCKI apolityczny urzędnik, nienależący do żadnej partii politycznej
Karol NAWROCKI wielokrotnie podkreślał, iż jego organizacja ma charakter apolityczny. „Instytut Pamięci Narodowej jest częścią infrastruktury państwa polskiego, ale nie jest częścią administracji rządowej. Robimy swoje niezależnie od tego, jaki jest rząd i jacy politycy w nim zasiadają” – mówił Karol NAWROCKI w rozmowie z portalem Interia.pl. „Praca IPN to nie tylko szukanie miejsc pochówku ofiar zbrodni komunistycznych, ale także kwestie lustracyjne, naukowe, badawcze, edukacyjne czy opieka nad 93 kilometrami akt (…) Pokazujemy, że nie jesteśmy tylko instytutem pamięci narodowej, ale jesteśmy też instytutem przyszłości narodowej i prowadzimy szereg działań edukacyjnych” – mówił Karol NAWROCKI.
W jego przekonaniu jednym z największych przełomów związanych z powstaniem Instytutu Pamięci Narodowej było to, iż wreszcie wtedy zaczęto bardziej szczegółowo badać ofiary reżimu komunistycznego w Polsce. „Utworzenie IPN było przełomowe choćby w tym sensie, że powstała instytucja niejako poświęcona wszystkim pokrzywdzonym przez system komunistyczny. To im stawiamy pomniki, wręczamy odznaczenia, ich anonimowe groby odnajdujemy. Niestety u schyłku roku 2023 wciąż mamy też w polskiej przestrzeni publicznej pewne relikty komunizmu – choćby propagandowe obiekty ku czci Armii Czerwonej. Dużą część z nich udało się usunąć w ostatnich kilkunastu miesiącach, po moim apelu skierowanym w tej sprawie do samorządów. Pracujemy nad tym, by dokończyć ten proces” – mówił Karol NAWROCKI na początku 2024 r.
Karol NAWROCKI przez całą swoją karierę był apolitycznym urzędnikiem, nienależącym do żadnej partii politycznej. Startując na Prezydenta RP został zgłoszony przez Komitet Obywatelski Poparcia Karola NAWROCKIEGO zainicjowany przez prof. Andrzeja Nowaka, wybitnego polskiego historyka, Kawalera Orderu Orła Białego. Na liście Komitetu Poparcia Karola NAWROCKIEGO 2025 r. znalazło się ponad tysiąc nazwisk naukowców, artystów, dyplomatów, przedsiębiorców, samorządowców [TU LINK].
Karol NAWROCKI nie zapisał się ani do PiS, ani do innej partii politycznej.
Marta NAWROCKA Pierwsza Dama
Żona Karola NAWROCKIEGO, Marta NAWROCKA związała swoją drogę zawodową ze służbami zajmującymi się zwalczaniem przestępczości skarbowej i gospodarczej. Od 18 lat pracuje w służbie celnej, która po 2017 roku została włączona do nowo utworzonej Krajowej Administracji Skarbowej.
Marta NAWROCKA w KAS zajmuje się kontrolą przemysłu naftowego i spirytusowego oraz zwalczaniem nielegalnego hazardu. Jak zauważyła Agata Jagodzińska, funkcjonariuszka KAS i działaczka związkowa, praca Marty NAWROCKIEJ w dziale kontroli rynku „wiąże się z udziałem w wielu realizacjach, w tym w siłowych wejściach do lokali z nielegalnymi automatami do gry, zatrzymaniach, konwojowaniu przestępców i stawianiu im zarzutów”. Dodaje również, że Marta NAWROCKA jest przeszkolona nie tylko w obsłudze broni palnej, lecz także w technikach interwencji.
Służba, do której należy Marta NAWROCKA – Krajowa Administracja Skarbowa – to instytucja, którą wielu kojarzy z „walką z mafią VAT-owską” czy „domknięciem luki VAT”. KAS zyskała rozgłos dzięki skutecznej ofensywie przeciw mafiom podatkowym. W latach 2015–2023, w okresie pracy Marty NAWROCKIEJ w służbach celno-skarbowych, luka VAT w Polsce zmniejszyła się z 24% do niecałych 5%. Dzięki efektywności formacji z którą zawodowe swe życie związała Marta NAWROCKA wpływy z VAT w latach 2016–2023 wzrosły o 163,2 mld zł, czyli o 132,5%.
Na przestrzeni lat, w których Marta NAWROCKA służyła w formacjach celno-skarbowych, instytucja ta stała się nowoczesną i profesjonalną strukturą, która wykorzystuje zaawansowane narzędzia analityczne i cyfrowe w walce z przestępczością skarbową oraz skutecznie zabezpiecza dochody budżetowe – przeznaczane m.in. na naszą ochronę zdrowia, edukację i obronność.
Tajemnice Karola NAWROCKIEGO: rodzina
Tajemnica rodzinna Karola NAWROCKIEGO, której nie chciał długo wyjaśnić. Zmuszony przez polityków drugiej strony i sprzyjających im dziennikarzy postanowił wyjaśnić tę kwestię podczas spotkania z wyborcami w Bielsku-Białej.
Poniżej zapis in extenso (odpowiedź o stosunek Karola NAWROCKIEGO do aborcji i eutanazji):
„Jestem katolikiem.
Jestem chrześcijaninem.
Jestem członkiem Kościoła katolickiego.
Jestem za życiem od poczęcia do naturalnej śmierci, to jest dla mnie naturalne.
Moja historia rodzinna mnie do tego zobowiązuje. Może tu, w Bielsku Białej fragment tej historii opowiem.
Jestem ojcem wspaniałego syna, Daniela, który ma 21 lat, którego bardzo kocham, bez którego nie wyobrażam sobie życia, który mnie kocha też. Wychowuję go od drugiego roku życia. Nie jest on moim biologicznym synem, ale zapominam często o tym, bo nie znam innego życia, niż z Danielem, a on nie zna innego ojca jak ja.
Mamy świadomość w moim rodzinnym domu, że Daniel żyje za sprawą głebokiej odporności psychicznej, poświęcenia i gotowości jego młodej wówczas mamy do tego, aby go urodzić i żeby życie wygrało. Więc ta sytuacja w pewien sposób mnie buduje osobiście.
Jestem natomiast przeciwny ideologicznej wojnie na ulicach polskich miast. To są tak delikatne sprawy i dotyczą kwestii tak fundamentalnych, że najgorsze co by się mogło stać w Polsce to powtórzenie wychylonych wahadeł sprzed kilku lat. To jest na równi niepokojąca jak i to, że dzieją się zamachy na ludzkie życie.
To jest mój pogląd, którym się z państwem dzielę. To jest moja etyka, mój poczucie chrześcijańskie.
Aby było jasne, w życiu chrześcijańskim nie robię z siebie anioła. My upadamy i wstajemy, w naszym życiu. I to jest fundament życia chrześcijańskiego. Bo Pan Bóg, Pan Jezus są miłosierni i rozumieją, że się wierzy, kocha, przeprasza za grzechy, to jest się coraz bliżej Pana. Upada się i się wstaje.
Jestem za życiem, ale przeciw ideologicznej wojnie na ulicach polskich miast”.
Daniel Nawrocki. Syn podporą w kampanii wyborczej
Daniel Nawrocki należy do pokolenia Z, które zastało Polskę już w lepszej kondycji niż roczniki lat 80. i nie miało na starcie wdrukowanej kliszy „gorszego Europejczyka”, który musi zasłużyć na szacunek tych z Zachodu.
Jak sam opisuje: „Tata pojawił się w naszym życiu jak promień słońca – najpierw jako „Karol”, czy „wujek”, a w końcu Tata. To on zabrał mnie na pierwszy mecz piłkarski, na pierwsze wakacje z Mamą, na pierwszą wycieczkę za granicę. W końcu zaprosił nas do siebie, i choć zamieszkaliśmy we trójkę w jednym pokoju, to był początek naszej rodziny.
Pamiętam, jak znalazł ulotkę o zajęciach z judo niedaleko naszego domu. Miałem 7 lat, a on zachęcił mnie, żebym spróbował. Chodziłem na treningi przez sześć lat, a Tata był na każdym turnieju, kibicował i przeżywał moje walki bardziej niż ja. Śmiał się, że to dla niego większy stres niż jego własne mecze piłkarskie czy amatorskie walki bokserskie sprzed lat.
To Tata pokazał mi, czym jest patriotyzm. Opowiadał o polskich bohaterach, takich jak Rotmistrz Pilecki czy Żołnierze Niezłomni, którzy stali się moimi idolami. Dzięki niemu nauczyłem się, co to miłość do ojczyzny, pomoc słabszym i odwaga.”
Karol NAWROCKI Prezydentem Polski
Karol NAWROCKI w wyborach prezydenckich w Polsce w 2025 r. zwyciężył z wynikiem 50,89 proc. Jego kontrkandydat Rafał TRZASKOWSKI uzyskał 49,11 proc. głosów.
Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, Karol NAWROCKI w II turze wyborów zdobył 10 mln 606 tys. 877 głosów, na Rafała TRZASKOWSKIEGO zagłosowało 10 mln 237 tys. 286 wyborców.
O zwycięstwie Karola NAWROCKIEGO zadecydowało 369 591 głosów przy frekwencji w drugiej turze: 71,63 proc.
Wydano 21 mln 33 tys. 457 ważnych kart do głosowania. Uprawnionych do głosowania było 29 mln 363 tys. 722 osoby.
Karol NAWROCKI zostanie zaprzysiężony na urząd Prezydenta Polski 6 sierpnia 2025 r., na pięcioletnią kadencję.
Arkadiusz Jordan
