KMHK 1231
Fot. NASA, ESA, and L. Bianchi (Johns Hopkins University)

KMHK 1231 – gromada otwarta w Wielkim Obłoku Magellana

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali gromadę otwartą oznaczoną jako KMHK 1231, znajdującą się w Wielkim Obłoku Magellana.

Jak tłumaczą badacze z NASA, gromada otwarta KMHK 1231 to grupa gwiazd luźno powiązanych grawitacyjnie. Widoczna w prawym górnym rogu zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, obiekt ten znajdujący się w Wielkim Obłoku Magellana otoczony jest karmazynową mgławicą gazu i pyłu rozciągającą się w poprzek – gdzie pewnego dnia mogą uformować się nowe gwiazdy. Kolory pomarańczowy i czerwony na zdjęciu oznaczają odpowiednio światło widzialne i bliską podczerwień.

Fot. NASA, ESA, and L. Bianchi (Johns Hopkins University)

Gromady otwarte występują w galaktykach spiralnych i nieregularnych, w których często dochodzi do formowania się gwiazd. Obiekty te powstają z tego samego obłoku gazu i pyłu, więc ich gwiazdy mają wspólne cechy, takie jak wiek i skład chemiczny, co czyni je doskonałymi obiektami do badania formowania się i ewolucji gwiazd. Po kilku milionach lat gromady mogą, jak wskazują naukowcy, rozproszyć się do swoich galaktyk.

Hubble obserwował KMHK 1231 w ramach programu mającego na celu zbadanie, w jaki sposób światło ultrafioletowe jest pochłaniane przez materiał znajdujący się w przestrzeni pomiędzy Ziemią a Wielkim Obłokiem Magellana. Informacje te pomagają astronomom odkryć, ile światła jest faktycznie emitowane przez obiekty w galaktykach satelitarnych Drogi Mlecznej, co ma kluczowe znaczenie dla określenia charakterystyki tych obiektów.

Wielki Obłok Magellana (LMC) znajduje się około 157 tysięcy lat świetlnych od Układu Słonecznego i jest tak zwaną galaktyką satelitarną Drogi Mlecznej, co oznacza, że obie galaktyki są związane grawitacyjnie.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się