6G

6G – ta technologia zmieni wszystko

W miarę jak wyścig o technologię 6G nabiera tempa, obiecuje się, że będzie ona dostępna komercyjnie do około 2030 roku.

Świat komunikacji bezprzewodowej stoi u progu kolejnej znaczącej transformacji wraz z rozwojem technologii 6G. Podczas gdy 5G jest nadal wdrażane na całym świecie, standard bezprzewodowy nowej 6 generacji, już przyciąga uwagę badaczy, branż i rządów. Dzięki obietnicom bezprecedensowej prędkości, łączności i nowych przypadków użycia, 6G ma zrewolucjonizować sposób, w jaki komunikujemy się i wchodzimy w interakcje z technologią.

Oczekuje się, że technologia 6G będzie opierać się na postępach swojego poprzednika, 5G, ale ze znaczącymi ulepszeniami w różnych obszarach. Nowa technologia ma na celu osiągnięcie prędkości transferu danych od 50 do nawet 100 razy większej niż 5G, przy opóźnieniach zredukowanych do zaledwie mikrosekund. Przeliczając to na realne wartości prędkość, którą ma osiągać 6G ma wynosić do 1000Gbit/s. Umożliwi to bezproblemowe działanie aplikacji działających w czasie rzeczywistym, które obecnie są poza naszym zasięgiem, takie jak zaawansowana rzeczywistość rozszerzona (AR), rzeczywistość wirtualna (VR) i komunikacja holograficzna w wysokiej rozdzielczości.

Jedną z kluczowych innowacji napędzających rozwój 6G jest wykorzystanie częstotliwości terahercowych (THz). Naukowcy wykazali, że te wyższe pasma częstotliwości mogą obsługiwać ogromne szybkości transmisji danych i niskie opóźnienia wymagane w przyszłych zastosowaniach. Na przykład niedawny prototyp dynamicznej anteny metasurface opracowany na Uniwersytecie w Glasgow przesuwa granice technologii mmWave, ukazując drogę dla operacji o wysokiej częstotliwości kluczowych dla aplikacji 6G.

Potencjalne zastosowania 6G wykraczają daleko poza szybsze prędkości Internetu. 6G może przekształcić branże, umożliwiając nowe modele biznesowe i usługi. Przykładowo, zintegrowane czujniki i możliwości komunikacyjne mogą zrewolucjonizować opiekę zdrowotną, zapewniając monitorowanie pacjentów w czasie rzeczywistym i zaawansowane narzędzia diagnostyczne. Podobnie, branża motoryzacyjna mogłaby skorzystać z ulepszonych systemów radarowych i komunikacyjnych, zwiększając bezpieczeństwo i wydajność pojazdów autonomicznych, których czas reakcji poszczególnych działań zostałby zminimalizowany.

Oczekuje się, że odegra kluczową rolę w ewolucji Internetu rzeczy (IoT). Bardzo niskie opóźnienia i wysoka niezawodność sieci będą wspierać płynne działanie miliardów podłączonych urządzeń, od inteligentnych domów po automatykę przemysłową. Łączność ta będzie napędzać innowacje w różnych sektorach, w tym w rolnictwie, logistyce i zarządzaniu energią.

Pomimo obiecujących perspektyw, droga do przyjęcia nowej generacji sieci nie będzie prosta do wdrożenia, patrząc na przykładzie technologii 5G. Znaczące inwestycje wymagane do rozwoju infrastruktury, która na ten moment w wielu miejscach zmaga się wciąż z technologią 5G, głównie na terenach wiejskich oraz z mniejszym zagęszczeniem ludności.

Wykorzystując możliwości i stawiając czoła wyzwaniom, sieć może odblokować nową erę łączności, która przekształci branże i poprawi jakość życia na całym świecie.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się