święty Graal statków

Kolumbia rozpoczęła misję, która ma wydobyć z dna Morza Karaibskiego „święty Graal statków”

Kolumbijski rząd rozpoczął eksplorację zatopionego w XVIII wieku hiszpańskiego galeonu San José, który jest określany jako „święty Graal statków”.

Pod koniec maja 2024 r. władze Kolumbii ogłosiły rozpoczęcie długo wyczekiwanej głębokowodnej ekspedycji, która ma celu zbadanie wraku statku San José, w którym według plotek znajduje się ładunek wart miliardy dolarów. Galeon zatonął w 1708 roku w drodze do Kartageny w Kolumbii po tym, jak wpadł w zasadzkę angielskiej eskadry. Historycy uważają, że w wyniku tego morskiego starcia śmierć poniosło 600 marynarzy znajdujących się na statku, co odpowiadało prawie całej załodze statku.

Wrak statku miał mityczną reputację, zanim został odkryty w 2015 roku na głębokości około 600 metrów. Okręt ten został nawet określony jako „święty Graal statków”, co jest związane z ogromną ilością kosztowności, które miały się na nim znajdować, informuje portal „BBC„. Uważa się, że we wraku znajduje się 11 milionów złotych i srebrnych monet, a także szmaragdy i inny cenny ładunek. „San José” przewoził skrzynie pełne klejnotów i złotych monet, gdy zatonął w drodze do króla Hiszpanii Filipa V.

W grudniu 2015 r. Kolumbia ogłosiła, że zespół nurków marynarki wojennej odnalazł San José. Dobrze zachowany wrak statku został znaleziony na głębokości 600 metrów, a większość jego ładunku była wyraźnie nienaruszona. Do tej pory w głębinach odkryto sztabki złota, chińską ceramikę i zastawę stołową oraz armaty statku, które zostały odlane w Sewilli w 1655 roku. Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście skrzynia okrętowa z 11 milionami złotych monet.

Oceanografowie byli w stanie zmapować wrak statku za pomocą zrobotyzowanego sprzętu przymocowanego do okrętu wojennego. Specjalne urządzenie wykonało zdjęcia wraku, na których były widoczne monety leżące na jego pokładzie Niektóre ze sfotografowanych monet były rozrzucone po dnie oceanu wraz z muszelkami.

W lutym 2024 r. rząd Kolumbii ogłosił, że przeznaczy na wydobycie zawartości statku 45 milionów dolarów. Według szacunków wartość skarbu z wraku San José szacuje się na 20 miliardów dolarów. Minister kultury Kolumbii stwierdził również, że celem ekspedycji jest „odzyskanie tych elementów z wraku galeonu, które z uwagi na wartość historyczną powinny być cenione”. Minister Juan David Correa dodaje, iż „historia jest skarbem”. Prawa do zatopionego skarbu statku zgłaszają: Kolumbia, Hiszpania i Stany Zjednoczone. Dokładne położenie na Karaibach jest tajemnicą państwową.

Statek San José był trójmasztowym galeonem uzbrojonym w 64 działa. Został zwodowany w 1698 r. i stanowił część marynarki wojennej Imperium Hiszpańskiego. Statek został zatopiony przez brytyjską Royal Navy w 1708 r., kiedy trwała wojna o sukcesję hiszpańską. Odzyskanie galeonu San Jose 315 lat po jego tragicznym zatopieniu zostało uznane przez rząd Kolumbii za misję narodową.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się