komercyjny sektor kosmiczny
Fot. NASA

Jak komercyjny sektor kosmiczny był wspierany przez NASA

NASA opublikowała nowy raport, „Enabling America on the Space Frontier: The Evolution of NASA’s Commercial Space Development Toolkit”, podkreślający w jaki sposób agencja wspierała to jak rozwijał się i wzrastał komercyjny sektor kosmiczny.

„Jest to najbardziej obszerna i kompleksowa analiza historyczna opracowana przez NASA na temat tego, w jaki sposób przyczyniła się ona do komercyjnego rozwoju sektora kosmicznego na przestrzeni dziesięcioleci. Wysiłki te zapewniły agencji regularny dostęp do przestrzeni kosmicznej za pośrednictwem firm takich jak SpaceX i Rocket Lab, modernizując naszą infrastrukturę, a nawet doprowadziły do powstania pierwszego prywatnego lądownika księżycowego za pośrednictwem Intuitive Machines. Ponieważ komercyjny sektor kosmiczny przyspiesza, niniejszy raport może pomóc w ocenie wielu mechanizmów wykorzystywanych do wspierania tego wzrostu, zarówno teraz, jak i w przyszłości” – podkreśla Alex MacDonald, główny ekonomista NASA.

W całej swojej historii NASA wspierała to jak rozwijał się komercyjny sektor kosmiczny, nie tylko przewodząc w takich obszarach jak komunikacja satelitarna, wynoszenie na orbitę i teledetekcja, ale także opracowując nowe rodzaje kontraktów i operacji, aby zachęcić do udziału i dalszego rozwoju sektora prywatnego.

W ciągu ostatnich trzech dekad NASA obserwowała wyniki tych wysiłków, dzięki którym partnerzy komercyjni byli w stanie wnieść większy wkład w misje we wszystkich dziedzinach, którymi zajmuje się agencja. Według raportu, możliwości te wspierają potrzeby planowanych misji i odnotowały wzrost swojego znaczenia.

NASA pielęgnowała technologie, firmy, ludzi i pomysły w komercyjnym sektorze kosmicznym, przyczyniając się do rozwoju globalnej gospodarki w czterech różnych okresach w historii agencji. Pierwszym, który obejmował lata – 1915-1960 – gdy agencja była jeszcze znana jako Narodowy Komitet Doradczy ds. Aeronautyki (NACA) i lata NASA przed programem Apollo. Drugi – 1961-1980 – erę Apollo. Trzeci – 1981-2010 – erę promów kosmicznych. I Czwarty – 2011-obecnie – erę komercyjną po erze wahadłowców.

Każdy z tych okresów był definiowany przez dominujące technologie, programy lub trendy gospodarcze, które zostały szczegółowo opisane w raporcie. Chociaż niektóre z zastosowanych mechanizmów były stosunkowo nowe, inne były używane w całej historii NASA i NACA. Głównymi były: kontrakty i umowy partnerskie, badania i rozwój technologii, rozpowszechnianie badań i danych naukowych, edukacja i rozwój pracowników, zaangażowanie zewnętrzne i mobilność pracowników, transfer technologii, wsparcie techniczne, infrastruktura wsparcia, bezpośrednie wsparcie w przestrzeni kosmicznej, wsparcie dla standardów i ram regulacyjnych, zaangażowanie społeczeństwa, zaangażowanie przemysłu, zaangażowanie kapitału wysokiego ryzyka i finansowanie stymulujące rynek.

NASA wspierała komercyjny sektor kosmiczny we wszystkim, od lotów kosmicznych po łańcuchy dostaw. Możliwości małych satelitów zainspirowały nową generację start-upów kosmicznych, podczas gdy nowe, mniejsze rakiety i nowe programy dopiero się rozpoczynają. Przykłady obejmują CLPS (Commercial Lunar Payload Services), komercyjne miejsca docelowe na niskiej orbicie okołoziemskiej, systemy lądowania, komercyjny rozwój skafandrów kosmicznych i księżycowych pojazdów terenowych. W raporcie wyszczególniono również wiele pośrednich sposobów, w jakie agencja przyczyniła się do ożywienia komercyjnej przestrzeni kosmicznej, od analizy ekonomicznej po zaangażowanie studentów.

Wykorzystywanie przez NASA możliwości prywatnych przedsiębiorstw przestało być wyjątkiem, a stało się domyślną metodą dla wielu jej misji. Obecna era komercyjnego rozwoju kosmicznego wspieranego przez agencję odnotowała poziom rozwoju technicznego porównywalny z wyścigiem kosmicznym ery Apollo.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się