Spadek zaufania do Donalda Tuska, wzrost do Mateusza Morawieckiego, Andrzej Duda stale na pozycji lidera
Prezydent Andrzej Duda zachowuje pozycję lidera rankingu zaufania do polityków. Spada zaufanie do Donalda Tuska, podobnie jak do Szymona Hołowni, rośnie do Mateusza Morawieckiego i… Jarosława Kaczyńskiego.
Komu spada, komu rośnie?
Prezydent Andrzej Duda zachowuje w czerwcu 2024 r., w najnowszych i największych badaniach opinii społecznej, pozycję lidera rankingu zaufania do polityków. Z czołówki polityków wypada Szymon Hołownia, którego notowania są najgorsze od wyborów parlamentarnych.
Według opublikowanych w czwartek przez Onet wyników sondażu zaufanie do Andrzeja Dudy w czerwcu wyraziło 42,8 proc. badanych (22,9 proc. zdecydowanie, 19,9 proc. raczej). Negatywne zdanie o prezydencie ma 47,9 proc. badanych (35,2 proc. zdecydowanie, a 12,7 proc. raczej), czyli o 9,8 pp. więcej, a zdanie neutralne 8,9 proc.
Na drugim miejscu jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z wynikiem 42,4 proc. zaufania (23,2 proc. zdecydowanie, 19,2 proc. raczej). Negatywne zdanie o tym polityku ma 41,5 proc. (mniej o 6,1 pp.), a neutralne 15,5 proc.
Na ostatnim stopniu podium biorąc pod uwagę wskazania zaufania jest Donald Tusk, który cieszy się zaufaniem 40,6 proc. badanych (15,4 proc. zdecydowanie, 25,2 proc. raczej). To mniej o 3,1 pp. niż miesiąc wcześniej. Premierowi nie ufa 51,8 proc. (więcej o 2,9 pp.), a obojętnie wypowiada się o nim 7,5 proc.
Na czwartym miejscu w czerwcu znalazł się były premier Mateusz Morawiecki. Politykowi PiS ufa 37,7 proc., czyli jest to wzrost o 2,2 pp.
Rośnie nieufność wobec Szymona Hołowni i zaufanie do… Jarosława Kaczyńskiego
Dalej są już inni: marszałek Sejmu i lider Polski 20250 Szymon Hołownia, który cieszy się zaufaniem 35,9 proc. (to mniej aż o 7,1 pp. względem poprzedniego badania). Nieufność wobec niego wyraża 50 proc. badanych. „Tym samym to najgorszy wynik Hołowni od październikowych wyborów parlamentarnych. Wówczas jego notowania poszybowały z 26,4 do 45 proc. Rekordowy był styczeń br., gdy polityk zdobył aż 54,4 proc. zaufania” – komentuje portal. W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze Jarosław Kaczyński z 33,3 proc. zaufania (więcej o 2,2 pp.), Władysław Kosiniak-Kamysz — 33,2 proc. (mniej o 6,9 pp.) Włodzimierz Czarzasty — 30,6 proc. (mniej o 1,1 pp.), Piotr Zgorzelski — 31,7 proc. (mniej o 3,4 pp.) i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk — 28,4 proc. (więcej o 3,9 pp.). Zaufanie do lidera Lewicy Roberta Biedronia deklaruje 21,7 proc. ankietowanych. To największy spadek w badaniu, aż o 12,1 pp. w porównaniu z majem. Nieufność wobec Biedronia wyraziło łącznie 47,2 proc. ankietowanych.
Zaufanie do lidera Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry wyraziło 21,4 proc. badanych, zaś nieufność 62,8 proc. i jest to najwięcej wskazań nieufności w badaniu. Wobec jednego z liderów Konfederacji Sławomira Mentzena zaufanie wyraziło 19,9 proc. pytanych, a nieufność 46,7 proc.
W rządzie: Donald Tusk – tak, minister edukacji – nie, minister przemysłu – a kto to jest?
Z innego przeprowadzonego w ostatnich dniach badania IBRIS, tym razem dla „Rzeczpospolitej”, wynika, że premier Donald Tusk jest najlepiej ocenianą i najbardziej rozpoznawalną postacią rządu. Na kolejnych miejscach są: Radosław Sikorski i Adam Bodnar. W sondażu tym zapytano badanych o ocenę pracy ministrów oraz premiera Donalda Tuska pół roku po zaprzysiężeniu rządu.
W badaniu tym Donalda Tuska dobrze ocenia 41,6 proc. ankietowanych, jednak niewiele mniej, bo 40,9 proc. ma o nim złe zdanie. Radosław Sikorski zebrał 41,1 proc. pozytywnych opinii i 34,3 proc. negatywnych. Natomiast Adama Bodnara dobrze oceniło 40,1 proc. badanych, a źle – 34,9 proc.
Z badania wynika także, że politycy koalicji rządzącej spoza Platformy Obywatelskiej są nierozpoznawalni albo źle oceniani. Respondenci najgorzej ocenili wicepremiera i szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza; zebrał on 41 proc. negatywnych i 28,9 proc. pozytywnych opinii. Na drugim miejscu najgorzej ocenianych członków gabinetu Tuska plasuje się minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Źle ocenia ją 40,2 proc. ankietowanych, a dobrze – 20 proc. Z kolei minister edukacji i nauki Barbara Nowacka zebrała 37,7 proc. negatywnych ocen i 30,9 proc. pozytywnych.
Wielu ministrów pozostaje nierozpoznawalnymi. Sondaż pokazał, że minister przemysłu Marzena Czarnecka jest nierozpoznawalna dla 44,6 proc. ankietowanych, a minister Marzena Okła-Drewnowicz odpowiedzialnej w rządzie za sprawy dotyczące polityki senioralnej – 45,9 proc. wyborców.
PAP/JM