Kontratenor Jakub Józef Orliński z odznaczeniem ministra kultury
Znany bardzo dobrze za granicą młody polski kontratenor Jakub Józef Orliński został odznaczony przez ministra kultury złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Orliński zyskuje rozpoznawalność w Polsce m.in. dzięki swojemu występowi na otwarciu igrzysk olimpijskich w Paryżu.
Część olimpijskiego widowiska z udziałem Jakuba Józefa Orlińskiego była hołdem dla sportu miejskiego – breakdance’u i skateboardingu. Ubrany na biało polski artysta, wykonał arię z opery „Zamorskie zaloty” Jean-Philippe’a Rameau, kompozytora okresu baroku, łącząc ją z kilkoma figurami tańca breakdance. Orliński trenuje breakdance od wielu lat i brał udział w konkursach z tej dziedziny.
Liczący zaledwie 33 lata Jakub Józef Orliński studiował na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie i na Juilliard School of Music w Nowym Jorku (studia podyplomowe). Choć od kilku lat jest bardzo dobrze znany za granicą, m.in. dzięki rolom w przedstawieniach w najlepszych operach świata – w Polsce nie jest mocno rozpoznawalny. Oprócz kilku prestiżowych wyróżnień otrzymanych za granicą, m.in. w 2019 tytułu Młodego Artysty Roku od brytyjskiego magazynu „Gramophone” czy w 2021 International Opera Awards – w Polsce dotychczas dostał jedynie Paszport „Polityki” w kategorii muzyka poważna za rok 2019.
Za granicą debiutował jesienią 2021 w Metropolitan Opera House rolą alter ego Orfeusza w Eurydice Matthew Aucoina, a w styczniu 2022 w Royal Opera House w Londynie jako Didymus w oratorium G. F. Händla Theodora. Na początku sezonu operowego 2022/2023 śpiewał partię Orfeusza w operze Ch. W. Glucka Orfeo ed Euridice w Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu a także tę samą rolę w San Francisco Opera i w wersji koncertowej w Dortmundzie, Hamburgu, Szczecinie i Warszawie. W marcu 2023 śpiewał partię Arsamene w operze Serse G. F. Händla w Opéra de Rouen Normandie. W tym samym sezonie w Madrycie, Paryżu, Hamburgu i Katowicach wykonywał tytułową partię w koncertowej wersji Tolomeo G. F. Händla. W lipcu tego roku wystąpił w partii Athamasa w Semele G. F. Händla na deskach Bayerische Staatsoper.
Jakub Józef Orliński – dystans do siebie i poważnego świata opery
Od 2018 r., kiedy to wydał swój debiutancki solowy album „Anima Sacra”, jeździ w trasy koncertowe na całym świecie. Widzów ujmuje w nim nie tylko piękny, liryczny głos, ale też wielki urok sceniczny oraz świeży dystans do siebie i nieco zbyt poważnego świata muzyki klasycznej. Zdarzało mu się dawać koncert w smokingu i… klapkach.
Jakub Józef Orliński nie boi się również gościnnych występów u muzyków rozrywkowych. W 2020 r. zaśpiewał wspólnie z Natalią Kukulską na jej albumie Czułe struny z muzyką Chopina, zaś w 2023 r. wspólnie z Katarzyną Nosowską wykonał utwór „Zimny” z jej albumu Degrengolada.
Sam wydał dotychczas trzy płyty solowe ze swoimi wykonaniami utworów operowych.
„Orliński nie jest typową gwiazdą muzyki operowej. Gdy tańczy breakdance, rozstawiając palce i ruszając nimi w rytm bitu, odrzucając nogi w bok nad nieprawdopodobnymi obrotami głowy – wydaje się niezłym macho. Gdy zaś wykonuje arie i oratoria, unosząc brwi nad żałosnymi oczami, jest jak niewinny chórzysta. Osobiście Jakub Józef Orliński jest pełną życia, ale szczerą gwiazdą polskiej opery, która również mocno angażuje się w taniec uliczny” – napisał o nim „The Economist”.
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” to jedno z najważniejszych odznaczeń w Polsce w dziedzinie sztuki. Nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
PAP/ Anna Druś