TMT

Kosmiczne technologie zarządzania ciepłem (TMT)

Elektronika statku kosmicznego działa w ekstremalnych warunkach, zmagając się z takimi problemami jak mikrograwitacja, cykle termiczne i promieniowanie kosmiczne. Technologie zarządzania ciepłem (TMT) pomagają sprostać tym wyzwaniom, aby utrzymać funkcjonalność i długowieczność sprzętu kosmicznego.

Jak sugerują naukowcy, tradycyjne metody kontroli termicznej często nie są w stanie sprostać kosmicznym wyzwaniom. Przez co zaistniała potrzeba dogłębnych badań nad zaawansowanymi technologiami zarządzania ciepłem (TMT), aby zapewnić stabilność i wydajność misji kosmicznych.

Kompleksowy przegląd przeprowadzony przez naukowców z Xi’an Jiaotong University i Xi’an Institute of Space Radio Technology, opublikowany w Energy Storage and Saving, zagłębia się w mechanizmy pozwalające przetrwać i sprawniej działać elektronice statków kosmicznych. Badanie kategoryzuje technologie (TMT) w oparciu o procesy wymiany temperatury, w tym pozyskiwanie, transport i odrzucanie ciepła.

Przegląd ocenia technologie zarządzania ciepłem dla elektroniki statków kosmicznych, koncentrując się na pozyskiwaniu, transporcie i odrzucaniu ciepła. Omówiono w nim, materiały o wysokiej przewodności cieplnej, takie jak kompozyty węglowe i wyżarzany grafit pirolityczny (APG), a także nowatorskie struktury opakowaniowe wykorzystujące technologie mikro-/nano-elektromechaniczne (MEMS/NEMS).

Naukowcy przeanalizowali w nim rozwiązania w zakresie transportu ciepła, w tym różne rurki cieplne i mechanicznie pompowane pętle cieczy (MPFL), przy czym rurki cieplne podzielono na typy nierozdzielone i rozdzielone. Podkreślono również zaawansowane techniki chłodzenia mikroprzepływowego w celu wydajnego usuwania ciepła.

Jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła, jak wskazują badacze, przegląd koncentruje się na rozmieszczanych grzejnikach o zmiennej emisyjności i materiałach zmiennofazowych (PCM), zajmując się zmiennym środowiskiem termicznym w kosmosie, aby zapewnić skuteczne rozpraszanie ciepła.

„Nasz przegląd podkreśla krytyczne postępy w technologiach TMT, które są niezbędne dla powodzenia przyszłych misji kosmicznych. Zajmując się unikalnymi wyzwaniami termicznymi w środowisku statku kosmicznego, technologie te zapewniają niezawodność i wydajność elektroniki pokładowej, torując drogę dla bardziej ambitnych misji eksploracji kosmosu i misji satelitarnych” – podkreśla dr Wen-Xiao Chu.

Jak zaznaczają astronomowie, postępy w technologiach zarządzania ciepłem mają znaczący wpływ na przemysł kosmiczny. Zapewniając skuteczną kontrolę ciepła, zwiększają one niezawodność i żywotność elektroniki statku kosmicznego, co ma kluczowe znaczenie dla długich misji.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się