Kredka do oczu sprzed 8200 lat. Niezwykłe znalezisko z Yeşilova Höyük
Podczas wykopalisk prowadzonych na terenie stanowiska archeologicznego Yeşilova Höyük, które znajduje się na terenie dystryktu Bornova w regionie Izmir, badacze odkryli liczącą 8200 lat kredkę do oczu, zwaną inaczej z języka arabskiego jako kohl. Znaleziony przedmiot był wykonany z kamienia.
Prace archeologiczne na obszarze stanowiska Yeşilova Höyük, które ma formę kopca, trwają od 2005 r. Do tej pory w tym miejscu położonym w prowincji Izmir w zachodniej Turcji zidentyfikowano liczne artefakty. Do grona wyjątkowych zabytków z tego miejsca niedawno doszedł kolejny pradawny przedmiot – tym razem wyjątkowo zaskakujący, bo naukowcy odkopali prehistoryczną kredkę do oczu (kohl), informuje portal „Arkeonews„.
Odkrycia dokonane w przeciągu 19 lat wykopalisk na obszarze Yeşilova Höyük mają bezcenną wartość. Są one jednym z najlepszych dowodów potwierdzających, iż historia osadnictwa Izmiru sięga 8 500 lat wstecz, czyli do około 6500 r. p.n.e. Badany przez archeologów kopiec powstał jeszcze w epoce neolitu. Jest on istną skarbnicą zabytków związanych z wczesnymi osadnikami zamieszkującymi ziemie prowincji Izmir w młodszej epoce kamienia, które mówią nam całkiem sporo na temat kultury, czy tego jak wyglądało życie codzienne tych ludzi. Dzięki tym badaniom wiadomo chociażby, iż mieszkańcy Yeşilova Höyük żyli w osobnych domach, z czego każdy z nich miał swój własny dach – co całkowicie wyróżnia to miejsce na tle osady Catalhoyuk w środkowej Anatolii, w przypadku której to domostwa były ściśle połączone.
Zafer Derin z Uniwersytetu w Ege, będący kierownikiem wykopalisk w Yeşilova Höyük, poinformował w oświadczeniu prasowym, że podczas ostatnich prac archeologicznych na terenie tego stanowiska znaleziono kamienną kredkę do oczu sprzed 8200 lat. Jak stwierdzono w komunikacie, obiekt ma 9,5 centymetra oraz jest to najstarszy znany kohl jaki został do tej pory kiedykolwiek znaleziony. „Na czubku znaleziska znajdują się pozostałości czarnej farby. Jest to bezsprzecznie kohl. Był to przedmiot służący upiększaniu ciała. Odkrycie to pokazuje tym samym, że kobiety z regionu Morza Egejskiego przywiązywały dużą wagę do swojego wyglądu i dbały o niego za pomocą m.in. takich przedmiotów” – powiedział Derin.
„Taka zaostrzony kamienna kredka była używana poprzez zanurzanie jej w pojemniku z farbą. Do dzisiaj tego typu przyrządy kosmetyczne są w taki sposób wykorzystywane w Anatolii. Nie jest to pierwszy odkryty przez nas artefakt, który jest dowodem na to, że kobiety z regionu Morza Egejskiego zwracały uwagę na swój wygląd. Wcześniej znaleźliśmy także naczynie, które było wykorzystywane do przechowywania kosmetyków. To wszystko dowodzi, że te kobiety dbały o siebie i pragnęły wyglądać jak najlepiej. Tradycja wykorzystywania tego typu przedmiotów miała miejsce już 8200 lat temu” – stwierdził archeolog odpowiadający za wykopaliska w Yeşilova Höyük.
Na końcowej dolnej części znaleziska zidentyfikowano czarną substancję, którą jak wykazała analiza był tlenek manganu. Ten sproszkowany minerał był głównym składnikiem kosmetyku znanego jako kohl, który w starożytności był wykorzystywany w kredkach do oczu. Wykopaliska archeologiczne na terenie kopca Yeşilova Höyük są realizowane przy wsparciu tureckiego Ministerstwa Kultury i Turystyki i regionalnych władz samorządowych.
Marcin Jarzębski