Krystian Zimerman

Krystian Zimerman najnowsza fantastyczna płyta

Krystian Zimerman nagrał nowy album, prezentujący nagranie dwóch kwartetów fortepianowych Johannesa Brahmsa, nr 2 i 3. Pianiście towarzyszą na płycie: skrzypaczka Maria Nowak, altowiolistka Katarzyna Budnik oraz wiolonczelista Yuja Okamoto. Premiera 4 kwietnia.

Krystian Zimerman z nową płytą

Premierę nowego albumu Krystiana Zimermana z nagraniami dwóch kwartetów fortepianowych Johannesa Brahmsa – nr 2 i 3 – zaplanowano 4 kwietnia w Deutsche Grammophon. Tego samego dnia album ukaże się na rynku w wersji CD oraz winylowej, a także w formacie cyfrowym. W serwisach cyfrowych jest już dostępna trzecia część Kwartetu fortepianowego nr 3, c-moll, op. 60.

Nagrań dokonano w sali LAC Lugano Arte e Cultura w czerwcu 2021 roku i w kwietniu 2023 roku. Pianiście towarzyszą: skrzypaczka Maria Nowak, altowiolistka Katarzyna Budnik oraz wiolonczelista Yuja Okamoto.

Na początku 2025 roku Krystian Zimerman spotka się z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną i sir Simonem Rattle’em, z którymi dokonał znakomitego nagrania kompletu koncertów fortepianowych Beethovena w grudniu 2020 roku. Artyści wykonają 14 stycznia czwarty koncert fortepianowy Beethovena w Filharmonii Paryskiej oraz 16 stycznia w Filharmonii Luksemburskiej. Krystian Zimerman wystąpi także z recitalami w Zürich Tonhalle (15 czerwca), Lucerne Konzertsaal (20 czerwca) i Concertgebouw Amsterdam (22 czerwca).

Kariera pianisty

Krystian Zimerman urodził się 5 grudnia 1956 r. w Zabrzu. Od początku nauki do ukończenia Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach w 1976 r. kształcił się pod kierunkiem pianisty prof. Andrzeja Jasińskiego.

Międzynarodowa kariera Zimermana rozpoczęła się w 1975 r. zwycięstwem w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Miał wtedy 19 lat. Szybko dołączył do światowej elity pianistycznej, występując z najlepszymi orkiestrami na świecie. W 1976 r. zagrał z Berliner Philharmoniker pod batutą Herberta von Karajana. Potem występował także pod dyrekcją m.in. Leonarda Bernsteina, Pierre’a Bouleza, Kiryła Kondraszyna i Simona Rattle’a. Po raz pierwszy wystąpił w Stanach Zjednoczonych w 1979 r. z New York Philharmonic.

Wykonuje różnorodny program, od dzieł Johanna Sebastiana Bacha, po muzykę współczesną, ma w repertuarze ponad 50 programów recitalowych i blisko 50 koncertów fortepianowych z orkiestrą. W ciągu półwiecza zagrał około 2500 koncertów w słynnych salach koncertowych Europy, USA i Japonii. Współpracował z ponad 140 dyrygentami i wieloma mistrzami batuty.

Jego dorobek fonograficzny, w tym blisko 30 albumów wydanych przez Deutsche Grammophon, doceniono ponad 50 nagrodami.

Pianista odznaczony został m.in. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Legii Honorowej oraz nagrodami: Fundacji Muzycznej Leonie Sonning, Japońskiego Stowarzyszenia Artystów Praemium Imperiale, Diapason d’Or, siedmioma Gramophone Awards. W pażdzierniku 2024 r. został doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi.

PAP/eg

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się