
Księżycowe szklane kulki pomagają lepiej poznać wnętrze naturalnego satelity Ziemi
Naukowcy analizując szklane kulki, które zebrano na Księżycu w ramach misji Chang’e-5, mogli dowiedzieć się więcej o tym co może znajdować się głębiej pod jego powierzchnią.
Naukowcy z Curtin University, Nanjing University i The Australian National University przeanalizowali maleńkie zielone szklane kulki zebrane przez Chang’e-5, misję Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej na Księżyc. Analiza dostarczonego materiału daje badaczom nowy wgląd w historię Srebrnego Globu i zapewnia lepsze zrozumienie tego, co znajduje się pod jego powierzchnią.
Zazwyczaj szklane kulki powstają na Księżycu w wyniku uderzeń meteorytów, które topią skały powierzchniowe. Jednak te badane wykazały niezwykle wysoki poziom magnezu, co według astronomów może być dowodem na potencjalnie pochodzenie z głębszych warstw Srebrnego Globu. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Science Advances.
„Te szklane kulki o wysokiej zawartości magnezu mogły powstać, gdy asteroida rozbiła się o skały z płaszcza głęboko wewnątrz Księżyca. Jest to niezwykłe, ponieważ nigdy wcześniej nie pobieraliśmy próbek bezpośrednio z płaszcza – małe szklane kulki dają nam wgląd w ukryte wnętrze Srebrnego Globu” – mówi Alexandra Nemchina z Curtin University.
Jak podkreślają naukowcy skład chemiczny kulek różnił się od wcześniej pobranych próbek skał z powierzchni Księżyca. Mogły one zostać podniesione z płaszcza Księżyca w wyniku silnego uderzenia. Jednym z takich wydarzeń mogło być powstanie basenu Imbrium, który jest ogromnym kraterem utworzonym ponad 3 miliardy lat temu. Teledetekcja (rodzaj badań wykonywanych z pewnej odległości przy wykorzystaniu specjalistycznych sensorów, wykonywana np. z satelitów) wykazała, że obszar wokół krawędzi tego obszaru zawiera rodzaj minerału, który odpowiada składowi chemicznemu szklanych kulek.
„Badanie to pomoże nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób ewoluowało wnętrze Księżyca – jeśli te próbki naprawdę są kawałkami płaszcza, mówi nam to, że uderzenia mogą przynieść na powierzchnię niedostępny w inny sposób materiał z tego regionu” – podkreśla Tim Johnson z Curtin University.
„Odkrycie to może mieć wpływ na przyszłe misje na Księżyc i inne planety. Zrozumienie, w jaki sposób zbudowane jest jego wnętrze, pomoże nam porównać to nie tylko z Ziemią, ale również z innymi ciałami niebieskimi. Może to nawet ukierunkować przyszłe misje, zarówno z udziałem robotów, jak i ludzki, w celu zbadania geologii Srebrnego Globu” – podsumowuje Xiaolei Wang z Nanjing University.
Emil Gołoś
