Kulturalny listopad we Francji – nasze rekomendacje
Od Lille po Tuluzę, od Hawru po Niceę, francuskie muzea – zarówno te największe, jak i mniejsze, poświęcone artystom związanym z francuskimi regionami i inspirującym się bogactwem ich krajobrazów – przez cały rok proponują bogaty program wystaw. Oto nasze rekomendacje na kulturalny listopad we Francji
Hawr: Les Senn, collectionneurs et mécènes
W Musée d’art moderne André Malraux (MuMa) w Hawrze od 16 listopada będzie można zobaczyć wystawę, poświęconą kolekcji rodu Senn, mecenasów muzeum. Dzięki donacjom kilku pokoleń rodziny, do muzeum w Hawrze trafiły m.in. dzieła Gustave’a Courbeta, Claude’a Moneta, Alfreda Sisleya, Camille’a Pissarra, Auguste’a Renoira czy Edgara Degas. Na wystawie zostaną pokazane obrazy z kolekcji rodu Senn, znajdujące się w zbiorach MuMa, a także dzieła, należące do pierwotnej kolekcji Oliviera Senna, znajdujące się obecnie w kolekcjach prywatnych oraz we francuskich muzeach, m.in. muzeum Orsay czy Centrum Pompidou.
Les Senn, collectionneurs et mécènes, od 16 listopada 2024 r. do 16 lutego 2025 r.
Musée d’art moderne André Malraux, 2 boulevard Clemenceau, Le Havre
Kulturalny listopad we Francji – Rafael w Lille
W Palais des Beaux-Arts w Lille trwa wystawa, poświęcona rysunkom Rafaela. Można zobaczyć, prezentowaną po raz pierwszy publicznie w całości, kolekcję rysunków Rafaela, będących w posiadaniu muzeum w Lille – jest to największa we Francji kolekcja rysunków artysty. Prezentowane są również dzieła, wypożyczone z prestiżowych kolekcji m.in. Luwru, National Gallery w Londynie czy Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie. Wystawa uzupełniona jest o projekcje multimedialne, a także odtworzone w wirtualnej rzeczywistości Stanze Watykańskie z ich słynnymi freskami, wykonanymi przez Rafaela i jego uczniów.
Expérience Raphaël, do 17 lutego 2025 r.
Palais des Beaux-Arts, Place de la République, Lille
Paryż: Olga de Amaral
W Fondation Cartier pour l’art contemporain można zobaczyć wystawę, poświęconą twórczości współczesnej kolumbijskiej artystki, Olgi de Amaral. Artystka, tworząca abstrakcyjne prace z wykorzystaniem włókien, często pokrytych złotem, była jedną z pionierek Fiber Art. W swojej sztuce łączy poszukiwania nowych form wyrazu z czerpaniem inspiracji z kolumbijskiej kultury ludowej. Wystawa w Fondation Cartier pour l’art contemporain jest pierwszą w całości poświęconą artystce dużą ekspozycją w Europie. Zebrano na niej niemal 80 dzieł Olgi de Amaral, z których część nigdy nie została pokazana publicznie poza Kolumbią. Choćby dla nich warto spędzić listopad we Francji.
Olga de Amaral, do 16 marca 2025 r.
Fondation Cartier pour l’art contemporain, 261 boulevard Raspail, Paryż
Nicea: Le pouvoir bouleversant de la couleur
Na wystawie czasowej w Musée Matisse w Nicei można zobaczyć dzieła Yves’a Kleina, które wchodzą w dialog z obrazami Henriego Matisse’a, pochodzącymi z kolekcji muzeum. Prezentowane obok siebie dzieła obu artystów pokazują wspólne dla ich twórczości poszukiwania wokół barw i przestrzeni w malarstwie.
Prezentowane na wystawie dzieła Yves’a Kleina pochodzą z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej (MAMAC) w Nicei, zamkniętego na czas prac renowacyjnych.
Le pouvoir bouleversant de la couleur, do 14 kwietnia 2025 r.
Musée Matisse, 164 Avenue des Arènes de Cimiez, Nicea
Jean Lurçat. La Terre, le Feu, l’Eau, l’Air
Wystawa w Musée d’art Hyacinthe Rigaud w Perpignan poświęcona jest roli, jaką odegrał Jean Lurçat w odrodzeniu ceramiki jako sztuki w latach 50. XX wieku. Artysta znany jest przede wszystkim jako twórca tkanin artystycznych, ale również scenografii teatralnych, ilustracji czy obrazów. Wystawa w Perpignan przypomina, że należał on również do najważniejszych twórców ceramiki artystycznej XX wieku. Na wystawie prezentowana jest nowoczesna ceramika: ponad sto dzieł Jeana Lurçat, ale również dzieła Henriego Matisse’a, Pabla Picassa, Raoula Dufy’ego czy Joana Miró.
Jean Lurçat. La Terre, le Feu, l’Eau, l’Air, do 29 grudnia 2024 r.
Musée d’art Hyacinthe Rigaud, 21 rue Mailly, Perpignan
Julia Delanne