LEDA 48062
Fot. ESA/Hubble & NASA, R. Tully

LEDA 48062 – galaktyka w gwiazdozbiorze Perseusza

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę oznaczoną jako LEDA 48062, znajdująca się w gwiazdozbiorze Perseusza.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, nowy obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę LEDA 48062 znajdującą się 30 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Perseusza. Obiekt ten to słaba, rzadka, bezpostaciowa galaktyka po prawej stronie zdjęcia, której towarzyszy bardziej widoczna sąsiadka po lewej stronie – duża, przypominająca dysk galaktyka soczewkowata UGC 8603. Kilka bardziej odległych galaktyk zaśmieca tło obrazu, podczas gdy garść gwiazd pierwszego planu świeci jasno na całym zdjęciu.

Fot. ESA/Hubble & NASA, R. Tully

Astronomowie wykorzystali Teleskop Hubble’a do badania galaktycznych sąsiadów Drogi Mlecznej. LEDA 48062 znajduje się zaledwie około 30 milionów lat świetlnych od naszej galaktyki i dlatego została włączona do kampanii obserwacyjnej Every Known Nearby Galaxy.

Celem tego projektu była obserwacja każdej znanej galaktyki znajdującej się w odległości 10 megaparseków (około 33 milionów lat świetlnych) od Drogi Mlecznej. Dowiadując się więcej o naszych galaktycznych sąsiadach, naukowcy mogą określić rodzaje gwiazd zamieszkujących każdego z nich, a także stworzyć mapę lokalnej struktury Wszechświata.

Perseusz (łac. Perseus) jest jednym z większych gwiazdozbiorów nieba północnego, 24. co do wielkości. Należy on do grupy konstelacji jesiennych, przez co jest najlepiej widoczny w szerokości geograficznej Polski podczas okresu jesiennego. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 90. Perseusz jest jednym z 48 gwiazdozbiorów opisanych przez Ptolemeusza i jednocześnie jedna z 88 oficjalnych, współczesnych konstelacji.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się