
Leo A – karłowata galaktyka nieregularna w gwiazdozbiorze Lwa
Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali karłowatą galaktykę nieregularną znaną jako Leo A, znajdującą się w gwiazdozbiorze Lwa.
Jak opisują badacze z NASA, na pierwszy rzut oka zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a wydaje się pokazywać wiele różnych obiektów, ale uchwycone plamki gwiazd w rzeczywistości tworzą jedno ciało – pobliską nieregularną galaktykę karłowatą znaną jako Leo A. Jej kilka milionów gwiazd jest rozmieszczonych tak daleko od siebie, że niektóre odległe galaktyki tła są przez nią widoczne. Leo A znajduje się około 2,5 miliona lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Lwa i jest członkiem Grupy Lokalnej Galaktyk – zbioru galaktyk, który obejmuje Drogę Mleczną i Andromedę.

Astronomowie badają galaktyki karłowate, ponieważ są one bardzo liczne i mają prostszą strukturę niż ich więksi kuzyni. Jednak ich niewielkie rozmiary sprawiają, że trudno je dostrzec z dużych odległości. W rezultacie tego typu obiekty w Grupie Lokalnej są szczególnie interesujące dla naukowców, ponieważ znajdują się na tyle blisko, że można je szczegółowo analizować.
Leo A, zdaniem naukowców, jest dość nietypowym obiektem. Jest to jedna z najbardziej odizolowanych galaktyk w Grupie Lokalnej, nie posiada żadnych oczywistych cech strukturalnych poza byciem z grubsza kulistą masą gwiazd i nie wykazuje żadnych dowodów na niedawną interakcję z którymkolwiek z jej nielicznych sąsiadów. Jednak zawartość galaktyki jest w przeważającej mierze zdominowana przez stosunkowo młode gwiazdy, które normalnie byłyby wynikiem niedawnej interakcji z inną galaktyką. Około 90 proc. gwiazd w Leo A ma mniej niż osiem miliardów lat – bardzo niewiele w kategoriach kosmicznych. Astronomowie nie wiedzą jeszcze jakie mechanizmy tym kierowały.
Lew (łac. Leo) jest 12. co do wielkości konstelacja będąca jednym z 12 gwiazdozbiorów zodiaku. Słońce wędruje na jego tle od 10 sierpnia do 16 września. Liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 70. W Polsce gwiazdozbiór jest widoczny wiosną.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś