Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż

Lepiej omijać Paryż w czasie Igrzysk

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 wiążą się ze znacznymi utrudnieniami dla mieszkańców Paryża i turystów – zamkniętymi strefami w centrum, utrudnieniami w komunikacji miejskiej czy utrudnionym dostępem do zabytków i muzeów.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 – czas utrudnień

Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Paryżu w dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024 r. W czasie wydarzenia i przed jego rozpoczęciem mieszkańcy Paryża i turyści powinni spodziewać się znacznych utrudnień w przemieszczaniu się po mieście. 

Od 18 do 26 lipca wprowadzona zostanie strefa bezpieczeństwa, do której będzie można wejść jedynie na podstawie posiadanego kodu QR. Uprawnione są do niego osoby mieszkające bądź pracujące w danej strefie. Strefa zamknięta dla ruchu obejmować będzie m.in. brzeg Sekwany na całej długości w obrębie Paryża oraz część centrum Paryża, w tym ogrody Tuileries czy wyspę Cité. 

W czasie igrzysk olimpijskich (26 lipca – 11 sierpnia) i paraolimpijskich (28 sierpnia – 8 września) strefy bezpieczeństwa obejmować będą okolice miejsc rozgrywek – w tym Trocadéro, Pola Marsowe, Invalides czy plac Concorde. Do wejścia do tych stref oprócz mieszkańców i pracowników posiadających kod QR uprawnione będą tylko osoby posiadające bilet na rozgrywki sportowe określonego dnia. 

Utrudnień należy spodziewać się również przy przemieszczaniu się komunikacją miejską. Przewidywany jest duży tłok w komunikacji zbiorowej – pomimo zachęcania mieszkańców Paryża przez władze regionu do „przemieszczania się pieszo podczas igrzysk”; niektóre stacje metra będą zamknięte. Już teraz zamknięte są stacje metra Concorde i Tuileries. Od 18 do 25 lipca zamknięte będą stacje metra Cité, Quai de la Rapée, Trocadéro, Passy, Champs-Élysées-Clemenceau, Pont-Neuf, Pont Marie i Alma-Marceau, a także stacje RER: Champ de Mars – Tour Eiffel, Pont de l’Alma i Musée d’Orsay. 

Droższe bilety, zamknięta wieża Eiffla i muzea

Na czas igrzysk olimpijskich wprowadzona zostanie podwyższona cena biletów na komunikację miejską w obrębie Paryża. Od 20 lipca do 8 września bilet jednorazowy będzie kosztować 4 euro (poza tym okresem bilet kosztuje 2,15 euro). Bilet na kolej podmiejską RER poza obrębem Paryża będzie kosztować 6 euro, a karnet 10 biletów – 48 euro (przed 20 lipca bilet na RER kosztuje do 5 euro, a karnet 10 biletów – 40 euro). 

Niektóre zabytki i muzea będą znajdować się w obrębie wyznaczonej na czas igrzysk strefy bezpieczeństwa, zatem wstęp do nich może być utrudniony. Wieża Eiffla będzie zamknięta dla zwiedzających 26 lipca, a w pozostałe dni do wstępu będzie uprawniał bilet zarezerwowany na konkretną godzinę. Luwr będzie zamknięty 25 i 26 lipca, a do zwiedzania w inne dni będzie konieczne okazanie rezerwacji i dowodu tożsamości. Nie będzie natomiast możliwe zobaczenie budynku Luwru z zewnątrz bez biletu do muzeum – obiekt będzie się znajdował w strefie objętej zakazem przemieszczania się. Musée des Arts décoratifs będzie zamknięte 26 lipca oraz 2, 3, 4, 10 i 11 sierpnia.

.W związku z utrudnieniami w transporcie publicznym i idącym za tym możliwym brakiem personelu w muzeach Musée d’Orsay i Musée de l’Orangerie mogą wprowadzić niestandardowe godziny otwarcia. Niektóre muzea – m.in. Musée de l’Homme czy Jeu de Paume – znajdujące się w strefie objętej szczególnymi środkami bezpieczeństwa, pozostaną zamknięte przez cały czas trwania igrzysk. Muzea znajdujące się poza strefą zamkniętą, jak Centre Pompidou czy Musée Guimet, pozostaną otwarte podczas igrzysk. Przed przyjazdem – warto wszystko sprawdzić na stronach internetowych placówek.

Julia Mistewicz-Delanne z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się