Mars

Mars bardziej zagrożony asteroidami niż Ziemia

Naukowcy znaleźli dowody na to, że Mars może napotkać na swojej drodze więcej potencjalnie niebezpiecznych asteroid niż Ziemia. Astronomowie oszacowali ich liczbę, która jest wystarczająco duża, aby spowodować poważne uszkodzenia powierzchni Czerwonej Planety.

Jak tłumaczą astronomowie, obecnie wykonywany jest ogrom pracy, aby zidentyfikować obiekty bliskie Ziemi (NEO) – asteroidy lub komety, które mogą znajdować się na kursie kolizyjnym z naszą planetą. Istnieje nadzieja, że w przypadku znalezienia dużego NEO, który prawdopodobnie uderzy w Ziemię, można znaleźć sposób na zmianę jego trajektorii lotu.

Tego typu działaniem była Double Asteroid Redirection Test (DART), misja kosmiczna NASA mającą na celu przetestowanie metody obrony planetarnej przed obiektami bliskimi Ziemi (NEO).  Został on zaprojektowany w celu oceny, w jakim stopniu zderzenie ze statkiem kosmicznym może odchylić asteroidę poprzez przeniesienie pędu wraz z uderzeniem. Wybrana docelowa asteroida, Dimorphos, była „księżycem” asteroidy Didymos, żadna z nich nie stanowiła zagrożenia dla Ziemi, ale ich wspólne cechy sprawiły, że były one idealnym celem badawczym.

W nowym badaniu astronomowie przyjrzeli się temu samemu potencjalnemu zagrożeniu, które może dotknąć przyszłych ludzi żyjących na Marsie.

Naukowcy z Nanjing University zbadali podzbiór NEO zwanych potencjalnie niebezpiecznymi asteroidami (PHA), które są wystarczająco duże, aby spowodować znaczące zniszczenia, jeśli uderzą w Marsa. Badacze oszacowali również czy kosmiczne skały uderzą w Czerwoną Planetę lub przynajmniej się do niej zbliżą.

Analizując dane z poprzednich uderzeń jakich doznał Mars, w tym te dotyczące asteroid o ścieżce przecinającej orbitę Marsa, biorąc pod uwagę również bliskości do pasa asteroid, naukowcy stworzyli symulacje pokazujące, jak często PHA mogą uderzać w Czerwoną Planetę.

Astronomowie odkryli, że prawdopodobieństwo uderzenia potencjalnie niebezpiecznego asteroidy w Marsa jest około 2,5 do 3 razy większe niż w przypadku Ziemi. Badacze wskazują, że istnieje około 17 tysięcy PHA, które mogą zbliżyć się lub uderzyć w Marsa, a około 4700 w Ziemię.

Naukowcy sugerują, że istnieją 52 PHA, które prawdopodobnie znajdują się na ścieżce kolizyjnej z Marsem, którą można zaobserwować z Ziemi. Wskazuje to, że jeśli uda się określić czas, powinno być możliwe zaobserwowanie kolizji lub bliskiego zderzenia.

Astronomowie zauważają również, że nowe teleskopy, które zostaną uruchomione w niedalekiej przyszłości, prawdopodobnie zapewnią znacznie lepsze szacunki NEO (lub NMO, w przypadku Marsa), a także wykryją PHA dla obu ciał niebieskich.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się