Messier 11
Fot. ESA/Hubble & NASA, P. Dobbie et al.

Messier 11 – otwarta gromada gwiazd

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili gromadę gwiazd oznaczoną jako Messier 11, znajdującą się w gwiazdozbiorze Tarczy.

Jak tłumaczą badacze z NASA, ten wypełniony gwiazdami obraz przedstawia część Messier 11, otwartej gromady gwiazd w południowym gwiazdozbiorze Tarczy. Messier 11 jest również znana jako gromada „Dzika Kaczka”, ponieważ jej najjaśniejsze gwiazdy tworzą kształt litery „V”, który nieco przypomina stado kaczek w locie.

Fot. ESA/Hubble & NASA, P. Dobbie et al.

Obiekt jest, zdaniem astronomów, jedną z najbogatszych i najbardziej zwartych gromad otwartych, jakie są obecnie znane. Badając najjaśniejsze i najgorętsze gwiazdy ciągu głównego w strukturze, naukowcy byli w stanie oszacować, że powstała ona około 220 milionów lat temu. Gromady otwarte zazwyczaj zawierają mniej i młodsze gwiazdy niż ich bardziej zwarte kuzynki gromady kuliste, a Messier 11 nie jest wyjątkiem – w jej centrum znajduje się wiele niebieskich gwiazd, najgorętszych i najmłodszych spośród kilku tysięcy gwiezdnych mieszkańców tej struktury.

Żywotność gromad otwartych jest również stosunkowo krótka w porównaniu z gromadami kulistymi – gwiazdy w gromadach otwartych są rozproszone dalej od siebie i dlatego nie są tak silnie związane grawitacyjnie ze sobą, co sprawia, że są łatwiej i szybciej przyciągane przez silniejsze siły grawitacyjne. W rezultacie Messier 11 prawdopodobnie rozpadnie się w ciągu kilku milionów lat, gdy jej członkowie będą wyrzucani jeden po drugim, odciągani przez inne obiekty niebieskie znajdujące się w pobliżu.

Messier 11 znajduje się w katalogu Messiera Hubble’a, który zawiera niektóre z najbardziej fascynujących obiektów, które można obserwować z półkuli północnej Ziemi.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się