MUSE
Fot. NASA

Metoda wykorzystująca MUSE pozwoliła wykryć setki nowych pozostałości po supernowych

Nowa metoda wykorzystująca możliwości instrumentu Multi Unit Spectroscopic Explorer (MUSE), pozwoliła astronomom wykryć 307 nowych pozostałości po supernowych, w tym siedem rzadkich, bogatych w tlen.

Jak tłumaczą badacze, pozostałości po supernowych (SNR) to rozproszone, rozszerzające się struktury powstałe w wyniku wybuchu gwiazdy. Zawierają one wyrzucony materiał wyrzucony przez eksplozję i inny materiał międzygwiazdowy, który został zmieciony przez przejście fali uderzeniowej.

Niektóre pozostałości po supernowych wykazują silną emisję tlenu w świetle widzialnym i z tego powodu, są nazywane przez naukowców jako bogate w tlen SNR. Jednak obiekty tego typu są rzadkie, ponieważ do tej pory zidentyfikowano ich tylko osiem w naszej galaktyce i w Obłokach Magellana. Natura tych pozostałości po gwiezdnych eksplozjach i ich związek z konkretnymi supernowymi (SNe) wciąż nie został dobrze poznany.

Astronomowie z European Southern Observatory (ESO) w Chile, pod kierownictwem Timo Kravtsova, odkryli nowe obiekty, które mogą poszerzyć wiedzę badaczy na temat bogatych w tlen pozostałości po supernowych. Nowa metoda wykrywania SNR, pozwoliła im zaobserwować setki nowych pozostałości za pomocą MUSE zamontowanego na Very Large Telescope ESO (VLT), w tym te wykazujące emisję tlenu. Badanie zostało opisane w serwisie arXiv.

„Nowa metoda wykrywania SNR, która wykorzystuje możliwości nowoczesnych całek pola światła widzialnego w oparciu o kształty linii emisyjnych SNR, pozwoliła wykryć wiele nowych pozostałości po supernowych” – wyjaśniają naukowcy.

Naukowcy zidentyfikowali 307 pozostałości po supernowych w galaktykach objętych badaniem PHANGS-MUSE, które jest częścią projektu Physics at High Angular Resolution in Nearby Galaxies (PHANGS). Z tej próbki wykryli emisję tlenu w 35 SNR, a po dalszej analizie okazało się, że siedem z nich jest bogatych w tlen, ponieważ wykazywały niezwykle silne i szerokie linie tego pierwiastka.

Astronomowie zauważyli, że ich badanie dodatkowo podkreśliło rzadkość występowania bogatych w tlen pozostałości po supernowych. Planują również wykorzystać nową metodę wykrywania na inne pobliskie galaktyki, mając nadzieję na obserwację większej liczby bogatych w tlen SNR, co mogłoby rzucić więcej światła na pochodzenie i właściwości tych niezwykłych obiektów.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się