Metoda wykorzystująca MUSE pozwoliła wykryć setki nowych pozostałości po supernowych
Nowa metoda wykorzystująca możliwości instrumentu Multi Unit Spectroscopic Explorer (MUSE), pozwoliła astronomom wykryć 307 nowych pozostałości po supernowych, w tym siedem rzadkich, bogatych w tlen.
Jak tłumaczą badacze, pozostałości po supernowych (SNR) to rozproszone, rozszerzające się struktury powstałe w wyniku wybuchu gwiazdy. Zawierają one wyrzucony materiał wyrzucony przez eksplozję i inny materiał międzygwiazdowy, który został zmieciony przez przejście fali uderzeniowej.
Niektóre pozostałości po supernowych wykazują silną emisję tlenu w świetle widzialnym i z tego powodu, są nazywane przez naukowców jako bogate w tlen SNR. Jednak obiekty tego typu są rzadkie, ponieważ do tej pory zidentyfikowano ich tylko osiem w naszej galaktyce i w Obłokach Magellana. Natura tych pozostałości po gwiezdnych eksplozjach i ich związek z konkretnymi supernowymi (SNe) wciąż nie został dobrze poznany.
Astronomowie z European Southern Observatory (ESO) w Chile, pod kierownictwem Timo Kravtsova, odkryli nowe obiekty, które mogą poszerzyć wiedzę badaczy na temat bogatych w tlen pozostałości po supernowych. Nowa metoda wykrywania SNR, pozwoliła im zaobserwować setki nowych pozostałości za pomocą MUSE zamontowanego na Very Large Telescope ESO (VLT), w tym te wykazujące emisję tlenu. Badanie zostało opisane w serwisie arXiv.
„Nowa metoda wykrywania SNR, która wykorzystuje możliwości nowoczesnych całek pola światła widzialnego w oparciu o kształty linii emisyjnych SNR, pozwoliła wykryć wiele nowych pozostałości po supernowych” – wyjaśniają naukowcy.
Naukowcy zidentyfikowali 307 pozostałości po supernowych w galaktykach objętych badaniem PHANGS-MUSE, które jest częścią projektu Physics at High Angular Resolution in Nearby Galaxies (PHANGS). Z tej próbki wykryli emisję tlenu w 35 SNR, a po dalszej analizie okazało się, że siedem z nich jest bogatych w tlen, ponieważ wykazywały niezwykle silne i szerokie linie tego pierwiastka.
Astronomowie zauważyli, że ich badanie dodatkowo podkreśliło rzadkość występowania bogatych w tlen pozostałości po supernowych. Planują również wykorzystać nową metodę wykrywania na inne pobliskie galaktyki, mając nadzieję na obserwację większej liczby bogatych w tlen SNR, co mogłoby rzucić więcej światła na pochodzenie i właściwości tych niezwykłych obiektów.
Emil Gołoś