Mgławica Welon
Fot. ESA/Hubble & NASA, R. Sankrit

Mgławica Welon uchwycona przez Teleskop Hubble’a

Astronomowie za pomocą kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali pozostałość po supernowej znaną jako Mgławica Welon, znajdującą się w gwiazdozbiorze Łabędzia.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a została uchwycona słynna i często fotografowana pozostałość po supernowej – Mgławica Welon. Pozostałość po gwieździe około 20 razy masywniejszej od Słońca, która eksplodowała około 10 tysięcy lat temu, znajduje się w odległości około 2400 lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Łabędzia. Pierwsze zdjęcia tej mgławicy zostały wykonane przez Hubble’a po raz pierwszy w 1994 i 1997 roku, a następnie ponownie w 2015 roku.

Fot. ESA/Hubble & NASA, R. Sankrit

Nowy widok łączy zdjęcia wykonane w trzech różnych filtrach przez kamerę Hubble’a Wide Field Camera 3, podkreślając emisję atomów wodoru, siarki i tlenu. Obraz pokazuje tylko niewielką część obiektu; gdyby cała Mgławica Welon była możliwa do zobaczenia bez pomocy teleskopu, miałaby ona szerokość sześciu Księżyców w pełni umieszczonych obok siebie.

Chociaż obraz ten pokazuje Mgławicę Welon tylko w jednym momencie, to wciąż pomaga naukowcom zrozumieć, jak pozostałość po supernowej ewoluuje na przestrzeni dziesięcioleci. Połączenie nowej migawki z obserwacjami Hubble’a z 1994 roku ujawniło ruch poszczególnych węzłów i włókien gazu, które zaszło w tym czasie, zwiększając zrozumienie przez badaczy, zmian zachodzących w tym szczególnym obiekcie kosmicznym.

Łabędź (łac. Cygnus) to 16. co do wielkości i jeden z bardziej wyrazistych gwiazdozbiorów nieba północnego, który był już znany w starożytności. Ze względu na to, że jego najjaśniejsze gwiazdy układają się na niebie w kształt krzyża, czasem nazywany jest Krzyżem Północy (analogia do Krzyża Południa). Gwiazdozbiór znajduje się w obrębie Drogi Mlecznej. W Polsce konstelacja jest widoczna od wiosny do jesieni. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 150.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się