
Chińczycy znaleźli wodę na Księżycu
Sonda Chang’e-5, znalazła ślady wody w próbkach księżycowej gleby. Chińscy naukowcy, zbadali materiał, który został przetransportowany z Księżyca na Ziemię.
Łazik Chang’e-5 zakończył swoją misję w 2020 roku, powracając na Ziemię z próbkami skał i gleby z Księżyca. Pozyskany materiał „ujawniły obecność śladowych ilości wody” – twierdzą astronomowie z Chinese Academy of Sciences w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Astronomy.
Detektor podczerwieni NASA potwierdził już w 2020 r. istnienie wody na Księżycu, podczas gdy naukowcy znaleźli ślady wody w analizach próbek pochodzących z lat 60. i 70. ubiegłego wieku, pozyskanych w trakcie kampanii Apollo.
Chang’e 5 był piątą misją na Księżyc w chińskim programie eksploracji naturalnego satelity Ziemi CNSA i pierwszą misją tego kraju, w czasie której udało się przetransportować na Ziemie pobrany materiał. Podobnie jak jego poprzednicy, statek kosmiczny został nazwany na cześć chińskiej bogini księżyca, Chang’e. Misja wystartowała 23 listopada 2020 r. z Wenchang Spacecraft Launch Site na wyspie Hainan, wylądowała na Księżycu 1 grudnia 2020 r., po czym zebrała 1731 gramów próbek księżycowych, w tym z rdzenia o głębokości około 1 m. Powróciła na Ziemię 16 grudnia 2020 r.
Ale jak twierdzą badacze, próbki Chang’e-5 pochodzą ze „znacznie większej szerokości geograficznej”, dostarczając nowych wskazówek na temat tego, jaką formę przybiera woda na powierzchni księżyca. Próbki sugerują, że „cząsteczki wody mogą utrzymywać się w oświetlonych słońcem obszarach księżyca w postaci uwodnionych soli” – wskazują astronomowie.
Chang’e-5 był pierwszą od czterech dekad misją na świecie, która zebrała próbki z Księżyca. Nastąpiło to po pierwszym lądowaniu Chang’e-4 na ciemnej stronie Księżyca w styczniu 2019 roku. A w czerwcu 2024 roku sonda księżycowa Chang’e-6 zakończyła swoją misję z zbierania materiału z niewidocznej strony naturalnego satelity Ziemi.
W ciągu ostatniej dekady Chiny przeznaczyły ogromne środki na swój program kosmiczny, podejmując ambitne przedsięwzięcia w celu dogonienia krajów z już rozwiniętymi programami kosmicznymi jak Stany Zjednoczone. Udało im się już zbudować stację kosmiczną i stały się trzecim krajem, który wysłał astronautów na orbitę. Zamierzają również wysłać załogową misję na Księżyc do 2030 r. i planują zbudować tam bazę.
Emil Gołoś