MESOM

Misja MESOM – zaćmienia Słońca na życzenie

Astronomowie opracowują misję statku kosmicznego MESOM, która dzięki symulowanym zaćmieniom, pozwoli zobaczyć atmosferę słoneczną bardziej szczegółowo niż kiedykolwiek wcześniej.

Proponowana przez naukowców z University College London, misja MESOM umożliwi zbadanie warunków, które tworzą burze słoneczne, prowadząc do opracowywania lepszych prognoz pogody kosmicznej.

Jak tłumaczą badacze, statek kosmiczny MESOM będzie poruszał się po określonej trajektorii, którą umożliwi przyciąganie grawitacyjne Ziemi, Słońca i Księżyca, i wykorzysta cień Księżyca do odtworzenia całkowitego zaćmienia Słońca w kosmosie raz na miesiąc księżycowy, trwającego prawie 50 minut. Całkowite zaćmienia Słońca widziane z Ziemi są znacznie krótsze, trwają od 10 sekund do 7,5 minuty.

Stworzenie dłuższego zaćmienia w przestrzeni kosmicznej umożliwi badaczom wykonanie wysokiej jakości zdjęć i pomiarów korony słonecznej, wypełniając luki w istniejącym zrozumieniu procesów fizycznych w atmosferze gwiazdy, które prowadzą do pogody kosmicznej.

Pogoda kosmiczna nie stanowi zagrożenia dla życia na Ziemi, ale rozbłyski słoneczne i erupcje słoneczne znane jako koronalne wyrzuty masy mogą powodować poważne zakłócenia w sieciach energetycznych, satelitach i innych technologiach komunikacyjnych, od których zależy współczesne społeczeństwo.

„MESOM zaoferuje naukowcom wyjątkową okazję do zbadania i zrozumienia, w jaki sposób Słońce tworzy i kontroluje pogodę kosmiczną. Ale misja da również możliwość zaangażowania się w piękno i spektakl całkowitego zaćmienia Słońca, ponieważ wszystkie nasze zdjęcia będą łatwo dostępne. Naszym celem jest odkrycie tajemnic naszej gwiazdy, jednocześnie inspirując nowe pokolenie naukowców i inżynierów kosmicznych” – mówi profesor Lucie Green z University College London.

„W miarę jak stajemy się globalnie coraz bardziej zależni od technologii bezprzewodowej, rośnie ryzyko poważnych zakłóceń codziennego życia na Ziemi spowodowanych pogodą kosmiczną. MESOM to niezwykle ekscytująca misja, która rozwinie nasze naukowe zrozumienie atmosfery słonecznej i pogody kosmicznej na nowy poziom, umożliwiając nam dostarczanie dokładniejszych prognoz i podejmowanie działań łagodzących. Misja ma wystartować na początku lat 2030-tych” – zaznacza profesor Huw Morgan z Aberystwyth University.

„Zarówno rozbłyski słoneczne, jak i koronalne wyrzuty masy pochodzą z najbardziej wewnętrznych warstw atmosfery słonecznej, która pozostaje nieuchwytna dla obecnych instrumentów kosmicznych i może być oglądana bardziej szczegółowo tylko podczas całkowitych zaćmień. Tworząc zaćmienia trwające do 48 minut w przestrzeni kosmicznej, a nie maksymalnie 7,5 minuty, które udaje nam się zobaczyć na Ziemi, mamy znacznie większą szansę na odkrycie ich tajemnic” – podsumowuje dr Nicola Baresi z University Of Surrey.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się