PREFIRE
Fot. NASA

Misja PREFIRE zbada bieguny Ziemi

NASA i Rocket Lab planują, że pierwszy z dwóch startów misji PREFIRE (Polar Radiant Energy in the Far-InfraRed Experiment), mającej na celu zbadanie strat ciepła w przestrzeni kosmicznej w regionach polarnych Ziemi, odbędzie się najwcześniej 22 maja 2024 roku.

Jak tłumaczą naukowcy, w ramach misji PREFIRE dwa CubeSaty (miniaturowe satelity) zostaną wystrzelone w czasie dwóch różnych lotów na pokładzie rakiet Electron firmy z Launch Complex 1 w Māhia w Nowej Zelandii. Każdy z nich wyniesie na orbitę jednego satelitę.

Misja PREFIRE NASA, zdaniem badaczy wypełni lukę w wiedzy na temat tego, ile ciepła Ziemi jest tracone w kosmos z regionów polarnych. Rejestrując pomiary nad biegunami, które można zebrać tylko z kosmosu, PREFIRE umożliwi naukowcom systematyczne badanie emisji ciepła planety w dalekiej podczerwieni – z 10-krotnie większą rozdzielczością długości fali niż jakikolwiek wcześniejszy czujnik.

Jak tłumaczą naukowcy, Arktyka i Antarktyka pomagają regulować klimat Ziemi poprzez wypromieniowywanie ciepła początkowo pochłanianego w tropikach z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Jednak w regionach polarnych widmo 60 proc. energii uciekającej w przestrzeń kosmiczną nie było systematycznie mierzone. Zdaniem badaczy uchwycenie tego obrazu jest ważne dla zrozumienia, które części środowiska polarnego są odpowiedzialne za utratę ciepła i dlaczego na przykład Arktyka ociepliła się ponad 2,5 razy szybciej niż reszta planety.

Oprócz pomocy w zrozumieniu, w jaki sposób bieguny służą jako termostat Ziemi, obserwacje misji PREFIRE zachodzącej wymiany ciepła mogą poprawić, to jak badacze rozumieją mechanizmy utraty lodu polarnego i powiązanych z tym kwestii wzrostu poziomu morza

Jak tłumaczą naukowcy NASA, instrumenty zostaną umieszczone na dwóch identycznych CubeSatach – po jednym instrumencie na minisatelitę – na asynchronicznych orbitach bliskich biegunom.

Misja PREFIRE jest wspólnym dziełem NASA i University of Wisconsin-Madiso. Wchodzące w skład amerykańskiej agencji Jet Propulsion Laboratory, zlokalizowane w południowej Kalifornii, zarządza misją dla NASA Science Mission Directorate i dostarczyło spektrometry do badań. Blue Canyon Technologies zbudowała CubeSaty, a University of Wisconsin-Madiso przetworzy zebrane dane.

Po starcie, który Rocket Lab nazwał „Ready, Aim, PREFIRE”, nastąpi kolejny, z drugim CubeSatem kilka tygodni później. Został nazwany „PREFIRE and Ice” i również wystartuje z Nowej Zelandii na rakiecie Electron. Program usług startowych NASA wybrał Rocket Lab do wystrzelenia obu statków kosmicznych w ramach kontraktu agencji VADR (Venture-class Acquisition of Dedicated and Rideshare).

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się