mozaika
Fot.. İHA.

Monumentalna mozaika podłogowa z Salkaya. „To pierwsze takie znalezisko w Turcji”

Zamieszkujący wioskę Salkaya we wschodniej Turcji rolnik Mehmet Emin Sualp w sierpniu 2024 r. podczas prac ogrodowych odkrył na swojej działce ogromną starożytną mozaikę podłogową. Misternie wykonane antyczne dekoracje zostały wykonane w duchu motywu przyrody i ukazują rozmaite zwierzęta oraz rośliny. Mozaika jest datowana przez archeologów na okres późnorzymski lub wczesnobizantyjski. Jest to pierwsze tego typu znalezisko w Turcji – nigdy wcześniej w kraju tym nie odkopano równie znaczących rozmiarów mozaiki.

Monumentalna starożytna mozaika podłogowa o powierzchni 84 metrów kwadratowych została odkryta w wyjątkowo zaskakującym miejscu. Wiekowy zabytek skrywał się na terenie działki ogrodowej tureckiego rolnika. Mehmet Emin Sualp w sierpniu 2024 r. w trakcie prac ogrodowych w ramach których wykopywał doły przeznaczone na sadzonki roślin nieoczekiwanie natrafił na antyczny zabytek. Właściciel działki skrywającej okazały skarb sprzed wieków po zauważeniu fragmentu mozaiki z rozmaitymi wzorami powiadomił o swoim odkryciu odpowiednie służby, wliczywszy dyrekcję Muzeum w Elazığ.

Przybyli do wioski Salkaya w prowincji Elazığ specjaliści potwierdzili, iż odkrytą strukturą jest antyczny zabytek oraz oszacowali, iż pochodzi z okresu późnorzymskiego lub wczesnobizantyjskiego. Niezwłocznie podjęto wówczas decyzję o podjęciu wykopalisk ratunkowych za które odpowiedzialni byli archeolodzy z Muzeum Elazığ współpracujący z tureckim Ministerstwem Kultury i Turystyki. W trakcie tych prac badacze odkopali w całości kunsztownie wykonany i zachowany w dobrym stopniu rzymski zabytek, informuje portal „Arkeonews„.

Znaczących rozmiarów mozaika przedstawia dziesiątki rozmaitych gatunków zwierząt, roślin (w tym drzew). Biorąc pod uwagę rozmiary, charakterystyczne obramowania oraz geometryczne wzory jest to pierwsze tego typu mozaika, jaką odkryto w Turcji. Dekoracja ta przetrwała w całości, nie będąc jakkolwiek rozfragmentaryzowana. Na dziele tym zostały uwiecznione takie zwierzęta jak lew, koza górska, kaczka, pies rasy chart, jeleń, bażant, świnia, niedźwiedź, gęś, lampart anatolijski oraz bliżej niezidentyfikowany ptak. Oprócz tego na mozaice podłogowej widnieje też drzewo i gatunki roślin. Nie jest to jednak jedyne znaczące znalezisko jakie zidentyfikowano we wschodniotureckiej prowincji Elazığ, gdyż w regionie tym w ostatnim czasie odkryto także kościół i piwniczkę na wino.

Gubernator Elazığ, Numan Hatipoğlu, który dokonał inspekcji terenu, stwierdził, iż na terenie stanowiska będą kontynuowane dalsze prace mające na celu znalezienie innych artefaktów. „To zachowany w jednolitej formie zabytek o ogromnych rozmiarach. Jeśli w wyniku naszych badań w tym regionie pojawią się kolejne miejsca wymagające prac wykopaliskowych, również się nimi zajmiemy. Jeśli nasze badania wykażą, że w okolicy znajdują się inne artefakty historyczne nadające się do wystawienia, opracujemy nową strategię dla tego miejsca. W przeciwnym razie przygotujemy ten zabytek do wystawienia w centrum Elazığ” – powiedział przedstawiciel tureckich władz samorządowych.  Następnie podziękował rolnikowi za dokonanie tego znaleziska.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się