Mrk 1337
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Riess et al.

Mrk 1337 – galaktyka spiralna w gwiazdozbiorze Panny

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako Mrk 1337, znajdującą się w gwiazdozbiorze Panny.

Jak tłumaczą badacze z NASA, obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę spiralną Mrk 1337, która znajduje się około 120 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Panny. Kamera Hubble’a Wide Field Camera 3 sfotografowała ten niezwykły obiekt w szerokim zakresie długości fal ultrafioletowych, widzialnych i podczerwonych, tworząc ten bogaty w szczegóły obraz. Mrk 1337 to galaktyka spiralna ze słabą poprzeczką, co jak sama nazwa wskazuje oznacza, że ramiona spiralne promieniują z jej gęstego jądra składają z gazu i gwiazd. Jak twierdzą badacze, poprzeczki występują w około połowie galaktyk spiralnych, w tym również w Drodze Mlecznej.

Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Riess et al.

Obserwacja Mrk 1337 była częścią kampanii mającej na celu poprawę wiedzy astronomicznej na temat tempa ekspansji Wszechświata. Zostało ono zaproponowane przez Adama Riessa, który – wraz z Saulem Perlmutterem i Brianem Schmidtem – otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za wkład w odkrycie przyspieszonego tempa poszerzania się kosmosu.

Panna (łac. Virgo) jest gwiazdozbiorem zodiakalnym, który był już znany w starożytności. Rozciąga się po obu stronach równika niebieskiego, między Lwem i Wagą. Jest to największy gwiazdozbiór zodiakalny i drugi co do wielkości gwiazdozbiór na niebie (mniejszy tylko od Hydry). W Polsce jest widoczny wiosną. Liczba gwiazd możliwych do zobaczenia w nim gołym okiem wynosi około 95. W gwiazdozbiorze Panny znajduje się najwięcej galaktyk na całym niebie.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się