topory bojowe
Fot. Instytut Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk.

Na cmentarzysku w Suzdalu odkryto średniowieczne topory bojowe

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na średniowiecznym cmentarzu w mieście Suzdal w Rosji odkryli dwa niezwykłe miejsca pochowku, w których znajdowały topory bojowe. Zdaniem ekspertów znalezione dary pogrzebowe wskazują, iż grobowce te należały do poborców podatkowych.

Pochodzący z XI wieku rozległy cmentarz został odkryty w położonym nieopodal Moskwy mieście Suzdal już w 1851 r. Od tamtej pory miejsce to stało się stanowiskiem archeologicznym, z którego to do tej pory wydobyto wiele cennych artefaktów, takich jak wiekowa biżuteria, monety, czy broń. Udane okazały się także ostatnie prace badawcze w czasie których to naukowcy zidentyfikowali na terenie całego cmentarzyska 50 szkieletów, informuje portal dziennika „The Independent„.

Szczególną uwagę specjalistów przykuły dwa wyróżniające się na tle pozostałych grobów miejsca pochówku, w których znajdowały się szczątki oraz umieszczone tuż obok nich topory bojowe i sprzęt do jazdy konnej. W obu tych miejscach pochowano mężczyzn, z czego jeden z nich był w wieku 25-30 lat, a drugi 35-40 lat. W przypadku pochówku drugiego mężczyzny, nazwanego przez archeologów grobem nr 59,  bezpośredniego obok szkieletu mieściło się kilka zabytków, takich jak: brązowa klamra do pasa w kształcie liry (strunowego instrumentu muzycznego), nóż, rozbite naczynie ceramiczne i metalowy topór bojowy.

Tego typu siekiery wyposażone w „mały młoteczek” na jednym końcu broni i półkoliste wycięcie u jej podstawy, były popularne na terenach Rusi w XI i XII wieku. Zasięg geograficzny ich użycia we wczesnym średniowieczu nie ograniczał się jednak wyłącznie do niej, gdyż przykłady analogicznych toporów odpowiadających temu samemu typowi, co siekiery z cmentarzyska z Suzdalu, są znane także z obszarów dawnej Bułgarii Nadwołżańskiej, stanowiących obecnie część Federacji Rosyjskiej.

W położonym tuż obok grobowcu młodszego męzczyzny znaleziono: „skomplikowaną drewnianą konstrukcję, którą złożono bez użycia żelaznych gwoździ”, drugą klamrę w kształcie liry, kłódkę, nóż znajdujący w strzępkach pochwy, sprzęt jeździecki, taki jak strzemiona i klamra używana do napinania siodła; i podobny topór bojowy. Badacze odkryli także  szereg rozmaitych ciężarków, które najprawdopodobniej służyły do ważenia monet zbieranych przez obu mężczyzn jako podatki.

Eksperci co prawda nie mają pewności co do tożsamości i statusu społecznego obu mężczyzn, ale biorąc pod uwagę wielkość ich grobów i narzędzia z którymi zostali pochowani, to najpewniej byli to ludzie o „wysokim statusie, którzy pełnili funkcje fiskalne”, takie jak pobieranie podatków. Badacze doszli do wniosku, że miejsce to daje wgląd w „kształtowanie się kultury wojskowej północno-wschodniej Rosji”.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się