monument

Na Krecie odkryto enigmatyczny monument sprzed kilku tysięcy lat. „Przypomina ogromne koło samochodowe”

W trakcie wykopalisk prowadzonych na Krecie w Grecji, które poprzedziły budowę nowego lotniska na tej największej greckiej wyspie, archeolodzy odkryli duży okrągły monument. Zgodnie z przeprowadzonym przez badaczy datowaniem enigmatyczny zabytek pochodzi sprzed 4 tys. lat.

W oświadczeniu opublikowanym 11 czerwca przez greckie Ministerstwo Kultury poinformowano, że odkopana struktura jest „wyjątkowym i niezwykle interesującym znaleziskiem, które było dziełem cywilizacji minojskiej”. Badacze stwierdzili także, że starożytny obiekt z góry przypomina ogromnych rozmiarów koło samochodowe, ma labiryntowy charakter oraz liczy w sumie 1800 metrów kwadratowych powierzchni. To najnowsze odkrycie archeologiczne, jakie zostało dokonane na Krecie zaskakuje ekspertów i postawiło pytanie nad dalszą kontynuacją projektu budowy nowego dużego lotniska na tej wyspie.

Okrągły kamienny budynek został odkopany przez archeologów w miejscu, w którym miała powstać stacja radarowa nowego kreteńskiego lotniska. Pierwotne przeznaczenie starożytnego budynku zastanawia ekspertów. „Być może był on okresowo wykorzystywany do rytualnych ceremonii obejmujących spożywanie żywności, wina i być może również składanie ofiar” – czytamy w oświadczeniu greckiego Ministerstwa Kultury.

Za budowę tej unikatowej struktury była odpowiedzialna starożytna cywilizacja minojska, której rozkwit przypadł na lata 1675–1450 p.n.e. To właśnie z tego okresu pochodzi znaczna część okazałych pałaców, ekstrawaganckiej sztuki i tajemniczy system pisma, informuje portal „Smithsonian Magazine„.

Nie jest to pierwsze znalezisko jakie zostało dokonane dotychczas na terenie przyszłego lotniska. Jak podało greckie ministerstwo, do tej pory podczas prac nad nowym lotniskiem w Kastelli, która jest najbardziej położoną na zachód miejscowością na Krecie, i jego połączeniami drogowymi odkryto co najmniej 35 miejsc w których znajdowały się zabytki archeologiczne.

Wielka kamienna struktura została odkryta dokładnie na wzgórzu Papoura, które znajduje się na północno-zachodnim krańcu Kastelli. Monument liczy kilka tysięcy lat i pochodzi z epoki brązu. Średnica zabytku wynosi 48 metrów.  Pozostałości budynku zostały odkryte na wysokości 494 metrów.

Po otrzymaniu informacji o znalezisku, grecki rząd zwołał specjalne spotkanie w celu uzgodnienia, w jaki sposób budowa lotniska może być kontynuowana bez uszczerbku dla tego cennego miejsca oraz w jaki sposób badacze mogą dalej kontynuować badania na terenie tego nowo odkrytego stanowiska archeologicznego.

„To wyjątkowe znalezisko o wielkim znaczeniu. Istnieją rozwiązania, dzięki którym wykopaliska archeologiczne mogą zostać zakończone, a zabytek objęty ochroną” – powiedziała grecka minister kultury Lina Mendoni. Jednocześnie podjęto decyzję, iż stacja radowa powstanie w innym miejscu, ale projekt budowy samego lotniska zostanie podtrzymany.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się