Krelov
Fot. Ośrodek Archeologiczny w Ołomuńcu

Na Morawach odkryto największą znaną nekropolię prehistorycznej kultury nitrzańskiej

Archeolodzy prowadzący wykopaliska ratunkowe w pobliżu Ołomuńca w regionie Środkowych Moraw, odkryli w tym miejscu największe znane cmentarzysko z epoki brązu w Czechach, które jest związane z kulturą nitrzańską. Obecne prace archeologiczne w miejscowościach Krelov i Slavonin mają związek z budową jednego z nowych odcinków autostrady D35.

Przedstawiciele Ośrodka Archeologicznego w Ołomuńcu poinformowali Czeską Agencję Prasową (CTK), że największym odkryciem dokonanym przez naukowców w trakcie wykopalisk ratunkowych realizowanych w okolicach Ołomuńca, na terenach miejscowości Krelov i Slavonin, było duże cmentarzysko przynależące do kultury nitrzańskiej z epoki brązu. Nigdy wcześniej w Czechach nie znaleziono równie wielkiej nekropolii, która byłaby dziełem tej pradawnej społeczności. W sumie na jego terenie zidentyfikowano 130 grobowców. Członkowie tej kultury zamieszkiwali wschodnie Morawy i południowo-zachodnią Słowację w okresie środkowej epoki brązu, w okresie przypadającym na lata 2100-1800 p.n.e. 

W czasach starszej epoki brązu na Morawach występowała jednak nie tylko kultura nitrzańska, gdyż na ich obszarze była obecna także kultura unietycka. Kulturą nitrzańską natomiast wyróżnia to, iż jest to jedna z najstarszych społeczności doby epoki brązu jakie zamieszkiwały te ziemie. Jej przedstawicieli charakteryzowało także to, iż to właśnie ona jako jedna z pierwszych na Morawach zaczęła produkować brąz – będący stopem miedzi i cyny, czasami z dodatkiem innych pierwiastków. Dzięki brązowi kultura nitrzańska uzyskiwała metal o lepszej wytrzymałości i twardości, informuje portal „Arkeonews„.

Na terenie wielkiej nekropolii w grobowcach badacze zidentyfikowali szkielety i dary grobowe, takie jak miedziane ozdoby, koraliki z kości, kamienne strzały, miedziane pierścienie – powiedziała archeolog Vendula Vránová, kierowniczka zespołu badawczego – powiedział w rozmowie z Czeską Agencją Prasową Vendula Vránová, archeolog kierująca grupą naukowców realizującą wykopaliska w pobliżu Ołomuńca. W miejscach pochówku znajdujących się na tym cmentarzysku w różnych pozycjach i z różnymi przedmiotami byli chowani mężczyźni i kobiety. Co ciekawe w przypadku męskich grobowców jednymi z najczęściej umieszczanych w nich przedmiotów były kły dzików oraz narzędzia myśliwskie, podczas gdy w grobach kobiet znajdowano biżuterię i koraliki z jeleniego poroża.

Fot. Ośrodek Archeologiczny w Ołomuńcu.

Wyjątkowej rangi znaleziska archeologów nie ograniczały się do tego jednego stanowiska, gdyż badacze odkryli również cmentarzysko przynależące do kultury ceramiki sznurowej, która rozkwitała na tych terenach około 2600 r. p.n.e. Na obszarze tej nekropolii badacze zidentyfikowali 17 grobowców, w przypadku których to też w ich wnętrzu znajdowały się szkielety. W czterech z nich pochowani byli niewątpliwie mężczyźni, gdyż w grobach tych znajdowały się topory, narzędzia krzemienne i naczynia ceramiczne. Groby te były otoczone kolistymi rowami, które najprawdopodobniej stanowiły część pozostałości po drewnianych konstrukcjach jakie niegdyś tu stały w celu oddzielania świętej przestrzeni cmentarzyska od  pozostałej części okolicy.

Według specjalistów, odkryte grobowce, zarazem w przypadku nekropoli kultury nitrzańskiej, jak i cmentarzyska kultury ceramiki sznurkowej były fascynujące w związku ze skalą znalezisk oraz bogactwem odkrytych skarbów. Archeolodzy na stanowisku w miejscowości Krelov odkryli, iż grobowce w miejscu tym powstawały w czterech rożnych okresach historycznych. „Teren ten był wykorzystywany do celów grzebalnych przez ponad 3000 lat, od końca późnej epoki kamienia aż do IX wieku, kiedy na tych terenach żyła ludność słowiańska wchodząca w skład państwa Wielkomorawskiego” – dodała Nikola Orlitová, rzeczniczka ośrodka.

Fot. Ośrodek Archeologiczny w Ołomuńcu.

Kolejnym ważnym odkryciem dokonanym w trakcie prac archeologicznych w okolicach Ołomuńca był grób germańskiego wojownika, w którym znajdował się tarcza i żelazna włócznia z III wieku – jest to pierwsze takie znalezisko z regionu  Środkowych Moraw. Badacze odkryli również siedem grobów ciałopalnych, w których znaleziono typową metalową biżuterię związaną z Celtami. Wykopaliska w miejscowościach Krelov i Slavonin były realizowane Odkryte szczątki i artefakty zostaną teraz poddane szczegółowym badaniom. Dzięki temu eksperci zdobędą więcej informacji na temat cech fizycznych mieszkańców tego regionu sprzed wieku, a także ich stanu zdrowia, diety oraz powiązań genetycznych.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się