Najpiękniejsze ogrody i parki w Paryżu – 10 miejsc, które trzeba odwiedzić

Ogrody i parki w Paryżu to nie tylko miejsca, w których zmęczeni wędrówką po tym olbrzymim mieście turyści mogą odetchnąć, ale też ciekawe punkty w planie zwiedzania miasta, dla których warto wybrać się specjalnie. Oto 10 propozycji tych miejsc, w których wiosną jest szczególnie pięknie.

Jardin des Plantes

parki w Paryżu

Paryski ogród botaniczny, Jardin des Plantes, znajdujący się na skraju Dzielnicy Łacińskiej, został założony w XVII wieku jako ogród roślin leczniczych. Obecnie 24-hektarowy ogród jest ważnym ośrodkiem naukowym, poświęconym botanice, a jednocześnie bardzo popularnym miejscem spacerów mieszkańców tej części Paryża.

Ogród podzielony jest na różne sekcje, m.in. ogród roślin leczniczych, ogród z roślinnością śródziemnomorską czy ogród alpejski. Znajdują się tam również szklarnie z kaktusami, palmami i roślinami tropikalnymi. Co roku w lutym szklarnie przyciągają odwiedzających wystawą orchidei.

W obrębie Jardin des Plantes mieści się Muzeum Historii Naturalnej, a także ogród zoologiczny, powstały w XVIII wieku i będący jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie, z XIX-wiecznymi pawilonami, wpisanymi na listę zabytków.

Jardin des Plantes (5.dzielnica), metro Jussieu

Parki w Paryżu: Monceau

Niektóre parki w Paryżu to miejsca niezwykle eleganckie, czego otoczony okazałymi rezydencjami, typowymi dla dzielnicy Plaine Monceau Parc Monceau, jest znakomitym przykładem. Park powstał w XVII wieku, ale jego aktualny wygląd został wytyczony w drugiej połowie XIX wieku.

Pomiędzy wytyczonymi alejkami znajduje się staw z kolumnadą, nawiązującą do architektury antycznej. Uwagę zwraca również rotunda przy głównym wejściu, a także bogato zdobione bramy. 

Parc Monceau zainspirował Claude’a Moneta, który namalował tam sześć obrazów, przedstawiających parkowe aleje. 

Przy jednej z alei znajduje się pomnik Fryderyka Chopina, wykonany w 1906 r. przez Jacques’a Froment-Meurice’a.

Parc Monceau (8.dzielnica), metro Monceau

Parc des Buttes-Chaumont

W północnej części Paryża szczególnie warto odwiedzić Parc des Buttes-Chaumont. Park powstał w XIX wieku na miejscu dawnego kamieniołomu, na życzenie Napoleona III po włączeniu tego obszaru w granice Paryża. 

Park powstał na wzór naturalnych krajobrazów – znajduje się tam m.in. jezioro, skały, sztuczne groty i wodospady. Centralnym punktem, połączonym z pozostałymi częściami parku przez wiszący most, jest otoczona wodą skała, na której znajduje się świątynia Sybilli, inspirowana architekturą antyczną. 

Z wzgórza, należącego do parku, rozpościera się panorama północnego Paryża.

Parc des Buttes-Chaumont (19.dzielnica), metro Pyrénées

Jardin du Luxembourg

Są takie parki w Paryżu, które przywodzą na myśl Paryż znany z dawnych filmów, książek i obrazów. Ogród Luksemburski – jedno z najpiękniejszych miejsc franciskiej stolicy, należy do tego grona, świadcząc również współcześnie o niepowtarzalnym uroku miasta i przywodzącym. Do Ogrodu Luksemburskiego warto wybrać się  o każdej porze roku, na spokojny spacer alejami kasztanów lub na odpoczynek na jednym z emblematycznych zielonych krzeseł przy stawie. 

Ogród Luksemburski powstał na początku XVII wieku na życzenie Marii Medycejskiej. W parku, łączącym elementy ogrodu francuskiego i angielskiego, znajduje się zabytkowa XVIII-wieczna fontanna, Fontaine Médicis, posągi przedstawiające postaci historyczne, związane z Francją, a także budynek francuskiego senatu, Palais du Luxembourg. Przy parku mieści się również muzeum sztuki, Musée du Luxembourg, w którym organizowane są wystawy czasowe. 

Jardin du Luxembourg (6.dzielnica), metro Rennes

Parc de Belleville

Parc de Belleville, położony na wzgórzu, znany jest przede wszystkim ze względu na rozpościerającą się z niego panoramę Paryża, w tym widok na najbardziej emblematyczne zabytki, jak wieża Eiffla czy Invalides. Park wytyczony jest wzdłuż schodów, prowadzących na szczyt wzgórza Belleville, na kilku poziomach, różniących się między sobą obecną tam roślinnością. Na terenie parku zobaczyć można m.in. ogród ze stawami i fontannami oraz ogród z roślinami aromatycznymi.

Parc de Belleville (20. dzielnica), metro Couronnes

Parki w Paryżu: Montsouris

Nie wszystkie parki w Paryżu to miejsca uporządkowanej zieleni. Powstały powstały w XIX wiekum Parc Montsouris to ogród w stylu angielskim, z elementami, mającymi nawiązywać do naturalnego krajobrazu. Centralnym punktem parku jest jezioro, wokół którego prowadzą ścieżki spacerowe. W różnych częściach parku można zobaczyć bardzo różnorodne drzewa, sztuczne groty i kaskady, ogród z roślinami ozdobnymi i rzeźby. W typowej dla paryskich parków altanie w weekendy często odbywają się wydarzenia kulturalne, a w sezonie letnim Parc Montsouris jest miejscem koncertów chopinowskich.

Parc Montsouris (14. dzielnica), RER Cité Universitaire

Parc de Bagatelle

parki w Paryżu: de Bagatelle

Znajdujący się przy Lasku Bulońskim, popularnym wśród mieszkańców francuskiej stolicy, Parc de Bagatelle należy do najpiękniejszych parków Paryża, jednocześnie będąc miejscem o wiele spokojniejszym i mniej uczęszczanym od bardziej znanych parków w środku miasta. Najlepszym czasem na spacer po parku, znanym ze swojego ogrodu różanego, jest czerwiec. Podczas wizyty warto również zwrócić uwagę na pawilony i zdobione altany, pochodzące z XVIII i XIX wieku. Parc de Bagatelle wyróżnia także zróżnicowana roślinność, zadrzewione aleje, ogrody z kwiatami i oczkami wodnymi. Wiosną i w sezonie letnim w parku organizowane są koncerty, m.in. festiwal muzyki chopinowskiej.

Parc de Bagatelle (16. dzielnica, Lasek Buloński)

Jardin des serres d’Auteuil

Jardin des serres d’Auteuil otrzymał oznaczenie “Jardin remarquable”, przyznawane najbardziej wyjątkowym ogrodom we Francji.

Ogród został utworzony w XVII wieku, za panowania króla Ludwika XV. Początkowo powstał jako ogród warzywny dla dworu królewskiego. W XIX wieku został przekształcony w ogród botaniczny i obecnie należy do Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. 

Jardin des serres d’Auteuil podzielony jest na kilka sekcji, m.in. ogród różany, ogród kwiatów ozdobnych czy ogród z roślinnością z różnych części świata. Uwagę zwracają jednak przede wszystkim XIX-wieczne szklarnie. Ze względu na ich wartość architektoniczną, szklarnie warto zobaczyć również z zewnątrz. Wewnątrz natomiast znajdują się rzadkie gatunki roślin tropikalnych. 

Jardin des serres d’Auteuil, 3 avenue de la Porte d’Auteuil (16.dzielnica), metro Michel-Ange Molitor 

Ogrody muzealne

Wiele paryskich mniejszych muzeów ma własne ogrody, udostępnione zwiedzającym. Przy Maison de Balzac, muzeum, znajdującym się w domu, w którym mieszkał Honoré de Balzac, urządzony jest ogród, z widokiem na wieżę Eiffla w tle. Niewielkie, bardzo urokliwe ogrody, znajdują się również przy poświęconym romantyzmowi Musée de la Vie Romantique, gdzie ozdobę stanowią krzewy różane, przy Musée Eugène-Delacroix, zabytkowym budynku, mieszczącym niegdyś pracownię francuskiego malarza romantycznego, a także przy Musée de Montmartre, gdzie urządzono ogród na podstawie namalowanych w tym miejscu obrazów Pierre’a-Auguste’a Renoira.

W czasie kwitnienia wiśni szczególnie warto odwiedzić ogród, znajdujący się wewnątrz Petit Palais. Ogród, z fontanną i bujną roślinnością, wkomponowany jest w architekturę muzeum, powstałego z okazji wystawy światowej w 1900 r.

Ogród wokół poświęconej sztuce współczesnej Fondation Cartier pour l’art contemporain został pomyślany jako ewoluujące wraz z porami roku dzieło sztuki współczesnej, mające “oferować odwiedzającym spektakl przyrody, jednocześnie ukształtowanej przez człowieka i dzikiej”. Ogród otacza budynek, zaprojektowany przez Jeana Nouvela, jednego z najważniejszych współczesnych francuskich architektów.

W ogrodzie Musée Bourdelle, poświęconego twórczości Antoine’a Bourdelle’a – francuskiego XIX-wiecznego rzeźbiarza, autora m.in. rzeźb na fasadzie Théâtre des Champs-Elysées i pomnika Adama Mickiewicza w Paryżu – można zobaczyć monumentalne rzeźby, wykonane przez artystę. 

W niewielkim ogrodzie Musée Zadkine, znajdującego się w dawnym warsztacie artysty, znajdują się natomiast rzeźby Ossipa Zadkine’a. 

Przede wszystkim warto jednak odwiedzić Musée Rodin – w ogrodzie, przylegającym do XVIII-wiecznej rezydencji, w której znajduje się muzeum, można zobaczyć najbardziej znane dzieła Auguste’a Rodina, w tym rzeźby “Myśliciel”, “Brama piekieł” czy “Mieszczanie z Calais”.

Jardin Catherine-Labouré

Przy sanktuarium z Kaplicą Cudownego Medalika na rue du Bac, znajduje się ogród Jardin Catherine-Labouré. Będący niegdyś własnością przylegającego do niego klasztoru szarytek i wciąż zachowujący urok ogrodu przyklasztornego, obecnie jest udostępniony spacerowiczom. Położony w sercu miasta, między dzielnicą Montparnasse a Invalides, park, z jabłoniami i ogrodem warzywnym, oraz budynkiem klasztornym w tle, jest bardzo urokliwym miejscem na spacer.

Jardin Catherine-Labouré, 29 rue de Babylone (7.dzielnica), metro Sèvres-Babylone

Julia Delanne

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się