
Najstarszy krater uderzeniowy pomoże lepiej poznać historię Ziemi
Naukowcy odkryli najstarszy na świecie krater uderzeniowy, który powstał po kolizji meteorytu. Może on pomóc lepiej zrozumieć jak, formowała nasza planeta i jak wyglądały początki życia.
Badanie „A Paleoarchean impact crater in the Pilbara Craton, Western Australia” przeprowadzone przez naukowców z Curtin University, zostało opublikowana w czasopiśmie Nature Communications.
Eksperci zbadali warstwy skalne w North Pole Dome – części regionu Pilbara w Australii Zachodniej – znajdując dowody na to, że miało tam miejsce duże uderzenie meteorytu około 3,5 miliarda lat temu.
„Odkrycie to znacząco podważa wcześniejsze założenia dotyczące starożytnej historii naszej planety. Przed tym, najstarszy krater uderzeniowy miał 2,2 miliarda lat, więc jest to zdecydowanie najstarszy znany krater, jaki kiedykolwiek znaleziono na Ziemi” – mówi Tim Johnson z Curtin University.
Naukowcy odkryli krater dzięki „stożkom zderzeniowym”, charakterystycznym formacjom skalnym, które mogły powstać tylko pod wpływem ogromnego ciśnienia wywołanego uderzeniem meteorytu. Jak szacują badacze, kosmiczna skała uderzyła w zlokalizowany obszar z prędkością ponad 36 tysięcy kilometrów na godzinę. Było to wydarzenie, które mogło mieć wpływ na całą planetę. Doprowadziło ono do powstania krateru o szerokości ponad 100 kilometrów, a odłamki w trakcie uderzenia zostały rozrzucone po całym świecie.
„Patrząc na Księżyc, wiemy, że duże uderzenia były powszechne we wczesnym Układzie Słonecznym. Do tej pory brak jakichkolwiek prawdziwie starożytnych kraterów oznaczał, że były one w dużej mierze ignorowane przez geologów. To nowe badanie stanowi kluczowy element układanki w historii kolizji kosmicznych skał z Ziemią i sugeruje, że inne starożytne kratery wciąż mogą czekać na odkrycie” – twierdzi Johnson.
Naukowcy podkreślają również, że odkryty krater rzuca nowe światło na to, jak meteoryty kształtowały wczesne środowisko Ziemi i mogły również wpłynąć na to jak rozwijało się życie na naszej planecie.
„Odkrycie tego krateru i znalezienie kolejnych z tego samego okresu może wiele wyjaśnić na temat tego, jak mogło rozpocząć się życie na Ziemi, ponieważ takie wydarzenia stworzyły środowisko przyjazne dla życia drobnoustrojów, takie jak baseny z gorącą wodą” – podkreśla Chris Kirkland z Curtin University.
„To również może wpłynąć na nasze zrozumienie formowania się Ziemi – ogromna ilość energii pochodzącej z tego uderzenia mogła odegrać rolę w kształtowaniu wczesnej skorupy ziemskiej poprzez wepchnięcie jednej części pod drugą lub poprzez zmuszenie magmy do wzniesienia się z głębi płaszcza naszej planety w kierunku powierzchni. Mogło to nawet przyczynić się do powstania kratonów, które są dużymi, stabilnymi masami lądowymi, które stały się podstawą kontynentów” – podsumowuje.
Emil Gołoś