bezpieczeństwo naszego kraju

Najważniejsze wybory Polaków

Wybory prezydenckie zdefiniują najbliższe kilka lat w naszym kraju. Wpłyną na bezpieczeństwo naszego kraju, wzmocnienie lub osłabienie najważniejszych sojuszy, ambitny rozwój lub pasywne trwanie – pisze prof. Michał KLEIBER

W przeanalizować poglądy kandydatów. Mimo, że na niektóre z ważnych spraw ich poglądy są bardzo podobne. Niekoniecznie wynika to rzecz jasna z ich przekonań, ale często z chęci wyjścia naprzeciw szeroko demonstrowanym społecznym oczekiwaniom w tych sprawach, a więc jest efektem sondaży, badań i dopasowania się do wyborców. Dotyczy to chociażby domagania się od Ukrainy wdzięczności za ofiarowaną pomoc i rozliczenia się za zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej, wzmacniania ochrony na granicy z Białorusią, sukcesywnego zwiększania wydatków na obronność, sprzeciwu wobec wprowadzenia w Polsce euro czy wsparcia dla krajowych firm nawet kosztem zachowania rynkowej konkurencyjności.

Warto więc porównać deklarowane przez kandydatów w takich kwestiach, jak:

W polityce zagranicznej ważne są deklaracje kandydatów w takich sprawach, jak:

Niektóre z dalszych stojących przed nami problemów zdefiniować można w postaci czytelnych dylematów. Zacznijmy od tych dotyczących kwestii krajowych:

Dylematów nie brakuje oczywiście także w polityce zagranicznej, są to m.in.:

Waga tych wyborów prezydenckich jest w obecnych czasach tak fundamentalna. Niezbędna jest głęboka refleksja na temat przewidywanych działań przyszłego prezydenta i ocena, jak poszczególni kandydaci popierają sformułowane powyżej stanowiska bądź części alternatyw, a następnie na tej podstawie podjąć ostateczną wyborczą decyzję.

Nasza decyzja będzie miała wielki wpływ na przyszły kształt naszej Ojczyzny.

Tekst pierwotnie ukazał się na łamach „Wszystko co Najważniejsze”. Przedruk za zgodą redakcji.

Zdjęcie autora: Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze". Profesor zwyczajny w Polskiej Akademii Nauk. Prezes PAN 2007-2015, minister nauki i informatyzacji 2001-2005, w latach 2006–2010 doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Kawaler Orderu Orła Białego.

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się