Największy skarb z epoki żelaza
Fot. Rada Miasta Chelmsford.

Największy skarb z epoki żelaza. Sensacyjne odkrycie w Wielkiej Brytanii

Kilka lat temu w miejscowości Great Baddow w południowej Anglii została odkryta wiekowa skrzynka, w której znajdowała się spektakularna kolekcja 988 starożytnych złotych monet. Znalezisko to został opisane przez archeologów, jako największy skarb z epoki żelaza, jaki do tej pory został odkryty w Wielkiej Brytanii. Liczny zbiór monet sprzed 2 tys. lat właśnie trafił do Muzeum w Chelmsford.

Największy skarb z epoki żelaza

Podczas nielegalnych poszukiwań archeologicznych prowadzonych w miejscowości Great Baddow w hrabstwie Essex południowo-wschodniej Wielkiej Brytanii został odkryty jedyny w swoim rodzaju zbiór złotych monet pochodzących sprzed ponad 2 mileniów. Kolekcja 988 starożytnych monet pochodzi z okresu pomiędzy 60 a 20 r. p.n.e. Zabytkowy zbiór został zidentyfikowany przez nielegalnego łowcę skarbów we wrześniu 2020 r., który bez pozwolenia za pomocą wykrywacza metali przeszukiwał jedną z działek w Great Baddow.

Znalazca po dokonanym przez siebie znalezisku 22 września 2020 r. nie poinformował o nim żadnej lokalnej organizacji, czy muzeum specjalizujących się w przechowywaniu zabytków z przeszłości. Tropicielowi skarbów, nie mającemu odpowiedniego pozwolenia na wydobywanie takich wiekowych obiektów, czy choćby zezwolenia właściciela samej działki, nie udało się wydobyć jednak wszystkich monet. Niedługo później powrócił na to miejsce, ale tym razem został dostrzeżony przez właściciela, który zgłosił sprawę na policję. Rabuś został następnie zatrzymany, a pozyskane przez niego kolekcja zarekwirowana, informuje portal „Arkeonews„.

Fot. Rada Miasta Chelmsford.

Kolekcja monet będąca darem dla Juliusza Cezara?

Poszukiwacz skarbów bez zezwolenia został skazany przez sąd rejonowy w Chelmsford za niezgłoszenie skarbu i usiłowanie jego kradzieży. Gdyby nie chciwość to ten miłośnik archeologii, któremu niewątpliwie należy oddać, iż odkrył wielki skarb, oprócz satysfakcji ze znaleziska otrzymałby sporą nagrodę, gdyż zgodnie z prawem Wielkiej Brytanii znalazcom takich skarbów przysługuje połowa szacowanej wartości dokonanych przez nich znalezisk, zaś druga tej połowa szacowanej wartości danego zabytku trafia do właściciela działki na której zostało takie odkrycie dokonane. Ten nielegalny tropiciel skarbów nie otrzymał jednak ani pensa z oczywistych powodów. Mały dodatek otrzymał właściciel działki na której dokonano w nielegalnych okolicznościach to znalezisko.

O tym niezwykłym odkryciu niedawno poinformowały władze miasta Chelmsford w opublikowanym przez siebie oświadczeniu na Facebooku. Archeolodzy, którzy zbadali kolekcje monet z Great Baddow opisali ją jako największy skarb z epoki żelaza, jaki zostały kiedykolwiek do tej pory odkryty w Wielkiej Brytanii. Monety pochodzą z czasów, gdy brytyjskie plemiona zaczęły wybijać własną walutę zamiast importować monety celtyckie. Był to również okres niepokojów na wyspie, związanych z drugą inwazją Juliusza Cezara na Brytanię w 54 roku p.n.e.

Zgromadzenie tylu monet w skrytce zdaniem ekspertów wskazuje, że mogły one dokładnie pochodzić z okresu, kiedy miał miejsce konflikt pomiędzy dwoma brytyjskimi celtyckim plemionami: Trinowantów i Katuwellaunów.  Zdaniem kurator Muzeum w Chelmsford Claire Willetts i części archeologów skarb ten mógł być przeznaczony docelowo jako dar dla największego rzymskiego wodza w historii, Juliusza Cezara.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się