
NASA przesyła pierwsze wideo 4K z samolotu do stacji kosmicznej
NASA po raz pierwszy przesłała strumieniowo materiał wideo w rozdzielczości 4K z samolotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną i z powrotem przy użyciu komunikacji optycznej (laserowej).
Wyczyn naukowców z należącego do NASA Glenn Research Center w Cleveland był częścią serii testów nowej technologii, która mogłaby zapewnić transmisję wideo na żywo z astronautami na Księżycu podczas misji Artemis.
W przeszłości NASA polegała na falach radiowych do wysyłania informacji z i w kosmos. Jednak komunikacja laserowa wykorzystuje światło podczerwone do przesyłania od 10 do 100 razy więcej danych znacznie szybciej niż systemy częstotliwości radiowych.
We współpracy z Air Force Research Laboratory i NASA Small Business Innovation Research, inżynierowie tymczasowo zainstalowali przenośny terminal laserowy na podwoziu samolotu Pilatus PC-12. Następnie przeleciał on nad jeziorem Erie, wysyłając dane do optycznej stacji naziemnej w Cleveland. Stamtąd zostały przesłane przez sieć naziemną do ośrodka testowego White Sands w Las Cruces w Nowym Meksyku.
Stamtąd sygnały podróżowały 35 tysięcy kilometrów od Ziemi do Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) NASA – orbitującej platformy eksperymentalnej. Następnie LCRD przekazywał sygnały do instrumentu ILLUMA-T (Integrated LCRD LEO User Modem and Amplifier Terminal) na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który następnie przesyłał dane z powrotem na Ziemię. Podczas eksperymentów, High-Rate Delay Tolerant Networking (HDTN), nowy system opracowany przez inżynierów z Glenn Research Center, pomógł sygnałowi skuteczniej przenikać przez chmury.
„Te eksperymenty są ogromnym osiągnięciem. Możemy teraz przesyłać strumieniowo filmy 4K HD do i ze stacji kosmicznej. W przyszłości dzięki temu będzie możliwe na przykład prowadzenie wideokonferencji w jakości HD, z astronautami misji Artemis, co będzie ważne dla zdrowia załogi i koordynacji działań” – mówi Daniel Raible z NASA.
Po każdym teście lotniczym naukowcy nieustannie ulepszali funkcjonalność swojej technologii. Testy aeronautyczne technologii kosmicznych sprawniej wykrywają usterki niż te przeprowadzane na Ziemi, pozostając jednocześnie bardziej opłacalnymi niż testy kosmiczne.
„Badacze z Glenn dbają o to, aby nowe pomysły nie utknęły w laboratorium, ale faktycznie zostały wykorzystane i aby ta technologia pomogła w dalszym poznawaniu kosmosu” – twierdzi James Demers z NASA.
Loty były częścią inicjatywy agencji mającej na celu przesyłanie strumieniowe wideo o wysokiej przepustowości i innych danych z głębokiego kosmosu, umożliwiając przyszłe misje załogowe poza niską orbitą okołoziemską. Podczas gdy NASA kontynuuje opracowywanie zaawansowanych instrumentów do przechwytywania danych w wysokiej rozdzielczości na Księżycu i poza nim, program agencji Space Communications and Navigation (SCaN) obejmuje komunikację laserową w celu przesyłania dużych ilości informacji na Ziemię.
Emil Gołoś